Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nemocnica levice urgent.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com
30. decembra 2021 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Aj počas sviatkov môžu ľudí zasiahnuť náhle cievne mozgové príhody

V prípade podozrenia na náhlu cievnu mozgovú príhodu odporúča zistiť, či sa dotyčná osoba môže usmiať.

Náhla cievna mozgová príhoda patrí k tretej najčastejšej príčine úmrtí na Slovensku. Ide o stav, pri ktorom je náhle narušený krvný obeh v mozgu.

Hoci počas sviatkov nikto nemyslí na hrozbu infarktu či mŕtvice, každoročne nemocnice riešia desiatky týchto prípadov. Upozornila na to primárka Neurologického oddelenia Nemocnice Levice Zuzana Dean. Dôležité je preto včas odhaliť príznaky.

Rozhoduje rýchlosť

Celosvetovo náhla cievna mozgová príhoda postihuje približne 17 miliónov ľudí ročne. Z toho je až 20 % spôsobených fibriláciou predsiení, ďalších 80 % môže byť spôsobených inými faktormi, ako sú napríklad vysoký krvný tlak, diabetes, vysoký cholesterol, srdcovo-cievne ochorenia, obezita, stres, nadmerná konzumácia alkoholu, nízka fyzická aktivita alebo nezdravá strava.

Až polovica z prežívajúcich pacientov zostáva s väčším či menším postihom invalidných. Pri náhlej cievnej mozgovej príhode je najdôležitejšie čo najrýchlejšie privolať záchranárov a dostať sa do nemocnice.

Príznaky mŕtvice

Príznaky mŕtvice závisia od oblasti mozgu, ktorá sa nedokrvením poškodí. Cievna mozgová príhoda môže zahŕňať množstvo príznakov, ako napríklad náhle oslabenie ruky alebo nohy, zvyčajne len na jednej strane tela, pokles ústneho kútika, teda vykrivenie úst, slepotu alebo dvojité videnie, problém s prehĺtaním, neschopnosť hovoriť alebo rozumieť slovám, poruchy rovnováhy a závraty, brnenie alebo necitlivosť,” vymenovala najčastejšie príznaky doktorka Dean.

V prípade podozrenia na náhlu cievnu mozgovú príhodu odporúča zistiť, či sa dotyčná osoba môže usmiať. Ak sú ústa krivé alebo je jedna strana tváre ovisnutá, môže to znamenať mŕtvicu. Pokles jednej ruky pri predpažení oboch rúk je takisto typický príznak.

Základom úspešnej liečby je totiž edukovaný pacient, respektíve príbuzní či okolie, ktorí rozpoznajú príznaky možného akútneho mozgového infarktu a čo najskôr zabezpečia prevoz pacienta do nemocnice, najlepšie záchranným tímom.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.