Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peľ liesky a jelše alergia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
23. marca 2022 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Alergici, pozor: Peľ liesky a jelše dosahoval miestami vysoké denné koncentrácie

Na strednom, východnom a severnom Slovensku však ešte môže dosahovať vysoké hladiny.

Peľová sezóna liesky a jelše na strednom, severnom a východnom Slovensku nabrala počas 11. týždňa druhý dych. Ich peľ miestami dosahoval veľmi vysoké denné koncentrácie najmä vďaka peľu transportovanému z chladných horských dolín.

Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici (RÚVZ BB) vysvetlila, že teplejšie počasie prispelo k výraznému nárastu denných koncentrácií peľu na celom území Slovenska.

Lafférsová dodala, že v 11. týždni pokračovala peľová sezóna aj drevín z čeľade cyprusovité-tisovité, jaseňa a topoľa. Okrem nich sa v ovzduší tiež vyskytoval peľ brestu, duba a vŕby. Spóry húb (plesní) boli zastúpené najmä rodom Cladospórium, no dosahovali väčšinou nízke hladiny.

Z prognózy peľovej situácie SR na 12. týždeň vyplýva, že peľová sezóna liesky prešla svojím vrcholom na celom slovenskom území. Na strednom, východnom a severnom Slovensku však ešte môže dosahovať vysoké hladiny.

Peľ jelše sa udrží vo vyšších koncentráciách najmä v chladnejších oblastiach Slovenska, na ostatnom území výraznejšie poklesne. Vyššie denné koncentrácie peľu jaseňa, topoľa a drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité už očakávame na celom území Slovenska,“ doplnila Lafférsová s tým, že pribúdať bude aj peľ brestu, duba a vŕby. Očakávajú aj nárast denných hladín u spór húb.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.