Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
S poruchou psychiky zapríčinenou užívaním alkoholu vlani vyšetrili takmer 28-tisíc Slovákov
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
2. septembra 2021 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Alkohol bol vlani príčinou psychických porúch u takmer 28-tisíc Slovákov

Alkohol zvyšuje aj riziko samovražedného správania.

S poruchou psychiky zapríčinenou užívaním alkoholu vlani v psychiatrických ambulanciách vyšetrili 27 523 Slovákov. Z nich trom štvrtinám, teda takmer 21-tisíc osobám, diagnostikovali syndróm závislosti od alkoholu.

Prvýkrát v živote boli poruchy psychiky a správania zapríčinené užívaním alkoholu zistené minulý rok 6 740 osobám. Z nich syndróm závislosti malo 64 %. Vyplýva to z najnovšej štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) o poškodení zdravia konzumáciou alkoholu v roku 2020.

Novodiagnostikované osoby

Z počtu osôb s prvýkrát v živote zistenou poruchou psychiky a správania zapríčinenou užívaním alkoholu v roku 2020 bolo 77 % mužov a 23 % žien. Medzi novodiagnostikovanými boli najviac zastúpené vekové skupiny 50 až 54-ročných, 45 až 49-ročných a 55 až 59-ročných.

V nemocniciach vlani ukončili bezmála 12 300 hospitalizácií pre ochorenia spôsobené alkoholom. Najviac hospitalizácií si vyžiadali poruchy psychiky a správania zapríčinené užívaním alkoholu.

V rámci nich prevažovali hospitalizácie pre diagnózy syndróm závislosti, abstinenčný syndróm a akútna intoxikácia. S cirhózou pečene sa liečilo viac ako 2-tisíc osôb a na toxický účinok etanolu bolo hospitalizovaných 201 pacientov.

Samovraždy aj tehotné ženy

Alkohol zvyšuje aj riziko samovražedného správania. Vlani na Slovensku spáchalo samovraždu 489 osôb, z toho v tretine prípadov išlo o samovraždu za prítomnosti alkoholu alebo návykovej látky. Zo 656 samovražedných pokusov bolo až 40 % vykonaných za prítomnosti alkoholu alebo návykovej látky.

Konzumácii alkoholu sa nevyhýbajú ani tehotné ženy. Z celkového počtu takmer 56 600 pôrodov v roku 2019 bolo 205 prípadov rodičiek, ktoré užívali alkohol aj počas tehotenstva. Najviac takýchto rodičiek bolo vo vekových skupinách 18 až 19 rokov, 20 až 24, ale aj vo veku 40 až 44 rokov.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.