Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lekár ambulancia vysetrenie diagnostika zdravie
Foto: ilustračné, GettyImages
7. decembra 2021 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Ambulancie vymazané z obchodného registra chcú od Kolíkovej rady, ako teraz liečiť pacientov

Ambulancie sú podľa jej slov pripravené poskytnúť plnú súčinnosť v záujme odstránenia tohto problému.

Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) žiada ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú, aby vydala jasné stanovisko k tomu, ako majú vykonávať svoju hlavnú činnosť tí poskytovatelia ambulantnej zdravotnej starostlivosti, ktorí boli vymazaní z obchodného registra. Informovala o tom zástupkyňa výkonného riaditeľ Michaela Nezníková v tlačovej správe.

Podľa informácií zväzu majú problém s výmazom aj také ambulancie, ktoré síce včas požiadali o vykonanie požadovanej zmeny, ale nečinnosťou alebo nesprávnym postupom obchodného registra neboli tieto zmeny včas a správne zapísané.

Chcú stanovisko

V mene všetkých ambulancií, ktoré boli na základe vyššie uvedeného postupu týmto nešťastným spôsobom nečakane vymazané z obchodného registra, žiadame ministerku spravodlivosti o jasné stanovisko a upokojenie situácie vo vzťahu k postupu, ako majú dotknuté ambulancie liečiť pacientov,” vyhlásila prezidentka ZAP Jaroslava Orosová.

Ambulancie sú podľa jej slov pripravené poskytnúť plnú súčinnosť v záujme odstránenia tohto problému. Orosová tiež upozornila, že okrem poskytovania ambulantnej starostlivosti sú na existenciu a činnosť vymazaných obchodných spoločností naviazané aj iné právne vzťahy.

Vymazané spoločnosti

Ministerstvo spravodlivosti vo vyjadrení potvrdilo, že v rámci „čistenia” bolo z obchodného registra vymazaných asi 150 spoločností. Slovenská lekárska komora začiatkom minulého týždňa upozornila na to, že týmto spôsobom boli zasiahnuté aj niektoré ambulancie všeobecných lekárov či špecialistov.

Išlo o tie subjekty, ktoré si včas nesplnili povinnosti prevodu zmeny základného imania a obchodného podielu konverzným kurzom zo slovenských korún na eurá.

Tieto ambulancie tak nemôžu svojim pacientom poskytovať zdravotnú starostlivosť. Môžu prevádzkovať iba iné činnosti, ktoré mali zapísané v obchodnom registri.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.