Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NCZI: Predstavili digitálne COVID preukazy EÚ
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Digitálny COVID preukaz EÚ zobrazený na mobilnom zariadení. Foto: archívne, SITA/Alexandra Čunderlíková
4. júla 2021 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Ani v prípade COVID pasov sa nemyslelo na pacientov, tvrdí pacientska asociácia

Pre chronicky chorého pacienta pritom môže byť aj znížená dostupnosť odberového miesta zásadnou komplikáciou.

Podobne ako pri celoplošnom testovaní a očkovacej stratégii sa ani v prípade COVID pasov nemyslelo na pacientov. Uviedla to Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) v stanovisku k podmienkam pre vstup očkovaných a neočkovaných proti COVID-19 na územie Slovenska.

Pacienti, ktorí sa zo zdravotných dôvodov nemôžu očkovať, sa totiž na zoznam výnimiek nedostali. Sú tak považovaní za nezaočkovaných a v prípade prechodu hranicami sú povinní absolvovať päťdňovú karanténu.

Zostávajú tak v prípade potreby odkázaní na testovanie, ktorého dostupnosť sa v týchto dňoch pre rušenie mobilných odberových miest výrazne znižuje. Pre chronicky chorého pacienta pritom môže byť aj znížená dostupnosť odberového miesta zásadnou komplikáciou.

Výnimky v rámci COVID pasov

Žiadame preto ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, aby v rámci COVID pasov zohľadnil aj túto skupinu ľudí a upravil vyhláškou výnimky pre všetkých, ktorým závažné zdravotné kontraindikácie nedovoľujú dobrovoľne absolvovať očkovanie proti COVID-19,“ doplnila pacientska asociácia.

AOPP zároveň vyzvala ľudí, aby, ak im to zdravotný stav dovoľuje, využili možnosť očkovania proti ochoreniu COVID-19. „Kolektívna imunita má v prvom rade ochrániť tých, ktorí nemôžu byť pre vek alebo zo zdravotných dôvodov očkovaní,“ dodala asociácia.

Asociácia na ochranu práv pacientov

Asociácia na ochranu práv pacientov v súčasnosti združuje 47 pacientskych organizácií, ktoré sú zamerané na jednotlivé diagnózy. AOPP poskytuje pacientom zdravotnícke, sociálne a právne poradenstvo, informuje o ich právach a povinnostiach, ako aj o fungovaní systému zdravotnej starostlivosti.

AOPP sa tiež podieľa na tvorbe slovenských a európskych zákonov a reprezentuje slovenské pacientske organizácie v zahraničí. Venuje sa tiež edukácii širokej verejnosti, ako aj svojich členov v aktuálnych pacientskych témach.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.