Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí počas tlačovej konferencie o aktuálnej epidemiologickej situácii v súvislosti s ochorením COVID-19. Bratislava, 9. marec 2021.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
10. marca 2021 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Asociácia na ochranu práv pacientov chce od ministra riešenie problémov v ambulanciách

Navrhuje posilniť domácu starostlivosť o pacientov so stredne ťažkým priebehom ochorenia COVID-19.

Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) sa obrátila listom na ministra zdravotníctva Mareka Krajčího, v ktorom ho žiada o riešenie problémov v ambulanciách prvého kontaktu. Navrhuje tiež posilniť domácu starostlivosť o pacientov so stredne ťažkým priebehom ochorenia COVID-19.

Podľa asociácie je dôležité hľadať účinné riešenia, ako posilniť zdravotnú starostlivosť o týchto pacientov v počiatočných štádiách, a zároveň sprístupniť zdravotnú starostlivosť aj pre ostatných. AOPP o tom informovala v tlačovej správe.

Prevencia ťažkých stavov

„Koncom minulého a začiatkom tohto roka sme vybavili množstvo telefonátov a e-mailov, v ktorých pacienti hľadali radu, ako postupovať, keď sa nevedia dovolať svojmu ambulantnému lekárovi. Pýtali sa nás, ako majú postupovať v prípade pozitívneho testu či pri zhoršení zdravotného stavu,“ uviedla prezidentka AOPP Mária Lévyová.

Podľa asociácie sa v boji proti koronavírusu nestačí sústrediť len na manažment a zabezpečenie zdravotnej starostlivosti v nemocniciach. V prevencii ťažkých stavov a zbytočných úmrtí na COVID-19 zohráva významnú úlohu práve ambulantný sektor.

Nie je to riešenie

Avizovaný plán ministerstva zdravotníctva vytvoriť nové ambulancie, podporiť ich otváranie v najkritickejších regiónoch a nastaviť novú sieť všeobecných lekárov pacienti vítajú. Podľa Lévyovej ide však pri tisíckach chýbajúcich zdravotníkov skôr o víziu na najbližšie roky, nie o riešenie aktuálnej situácie.

Asociácia preto ministrovi zdravotníctva navrhla pár riešení, ako v kritickom období odbremeniť nemocnice a dostať zdravotnú starostlivosť do ambulancií, čo najbližšie k pacientom do ich domáceho prostredia s cieľom predísť zbytočným komplikáciám a úmrtiam. Ako jeden z dôležitých bodov vidí motiváciu ambulantných poskytovateľov či posilnenie ich ambulancií o odbornú a administratívnu výpomoc.

Do vybavovania telefonátov, administratívnej agendy či objednávania pacientov by mohli byť zapojení študenti medicínskych a iných zdravotníckych odborov, prípadne dobrovoľníci. Lekári a sestry by sa tak mohli viac venovať vyšetrovaniu pacientov a konzultáciám,“ tvrdí Lévyová.

Prehľadný návod

Šéfka AOPP oceňuje, že ministerstvo zdravotníctva prišlo v týchto dňoch s prehľadným návodom, ako na liečbu COVID-19 v domácom prostredí, kedy kontaktovať lekára a kedy si volať rýchlu zdravotnú pomoc. Zároveň ju však mrzí, že takýto manuál nebol vypracovaný už oveľa skôr.

Uvítali by sme, keby ministerstvo zdravotníctva prišlo s návrhom, ako posilniť domácu starostlivosť o stredne ťažko chorých pacientov s COVID-19,“ povedala.

Podľa nej by sa mohli zriadiť epidemiologické výjazdové ambulancie v rámci spolupráce nemocníc a ambulantných lekárov prvého kontaktu s Agentúrami domácej ošetrovateľskej starostlivosti.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.