Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Interiér a lôžka prvého pandemickéhoý pavilónu COVID-19 v žilinskej nemocnici počas jeho uvedenia do prevádzky. Nachádza sa v priestoroch bývalej urológie a momentálne sú v ňom už hospitalizovaní prví dvaja pacienti s podozrením na ochorenie COVID-19. Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina zatiaľ neprijíma na hospitalizáciu pacientov pozitívne testovaných na COVID-19, v pandemickom pavilóne budú umiestnení len podozriví pacienti. Bratislava, 9. apríl 2020.
Foto: archívne, SITA/FNsP Žilina
7. januára 2021 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Asociácia nemocníc Slovenska požaduje od vlády aktívnejšie vymáhanie dodržiavania opatrení

Nemocnice združené v asociácii podľa riaditeľa Kancelárie ANS robia maximum.

Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) žiada vládu SR, aby začala aktívnejšie vymáhať dodržiavanie opatrení a zrýchlila proces očkovania populácie.

Riaditeľ Kancelárie ANS Miroslav Valaštík upozorňuje, že viaceré „neštátne“ nemocnice sú pod náporom infikovaných pacientov na pokraji kolapsu a mali či majú desiatky infikovaných zdravotníkov.

Združenie zároveň apeluje na to, aby sa celý sektor zomkol a „nekládol si vzájomne polená pod nohy“.

Strata dôvery

Je načase, aby vláda SR prestala nezmyselne vytvárať či hľadať vinníkov tejto situácie, ale podnikla kroky, ktoré, naopak, celému sektoru pomôžu zvládnuť túto kritickú situáciu,“ uviedol Valaštík z ANS.

Inak podľa neho kabinet riskuje, že stratí dôveru poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a samotných zdravotníkov.

Na pokraji zvládania

Zdravotnícky personál je podľa združenia na pokraji zvládania súčasnej situácie. Len v zdravotníckych zariadeniach patriacich pod asociáciu bolo k 5. januáru hospitalizovaných 1 265 pacientov, čo je 44 % zo všetkých hospitalizovaných pacientov na ochorenie COVID-19.

Z toho je na pľúcnej ventilácii 106 pacientov, čo je 43 % zo všetkých takto liečených pacientov. „Navyše, čísla hospitalizovaných a pacientov na pľúcnej ventilácii každým dňom rýchlo stúpajú,“ dodal Valaštík.

Nad rámec nariadení

Nemocnice združené v asociácii podľa riaditeľa Kancelárie ANS robia maximum pre to, aby sa postarali o čo najväčší počet pacientov vyčlenením lôžok pre infikovaných pacientov aj nad rámec nariadení ministerstva zdravotníctva.

V situácii, keď takmer polovica všetkých pacientov hospitalizovaných na COVID-19 leží v nemocniciach, ktoré nie sú vo vlastníctve štátu, považujeme preto za neprijateľné, aby tieto nemocnice boli obviňované z nedostatočnej participácie na boji s pandémiou,“ uzavrel.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.