Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zubar lekar pohotovost priplatky
Foto: ilustračné, GettyImages
2. septembra 2021 Zdravotné poisťovne od Zdravotnickespravy.skSITA

Až 10 percent poistencov VšZP úplne ignoruje preventívne prehliadky

Pravidelné preventívne prehliadky majú potenciál nielen na zníženie úmrtnosti na najčastejšie civilizačné ochorenia.

Preventívne prehliadky úplne ignoruje 10 % poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) a 5 % si nespomína, kedy naposledy na nejakej boli.

Včasné odhalenie zdravotného problému a následná liečba pritom môžu pomôcť ročne zachrániť tisíce ľudí, ktorí na Slovensku figurujú v štatistikách odvrátiteľných alebo zbytočných úmrtí.

Na takéto úmrtia u nás ročne zomiera 11-tisíc ľudí. Pripomenula to manažérka oddelenia komunikácie VšZP Eva Peterová.

Onkologické ochorenia

Prevencia zachytí až 10 % onkologických ochorení vo včasnom štádiu, ktoré si síce vyžadujú liečbu, ale po jej absolvovaní sa pacient môže vrátiť do plnohodnotného života.

Skoré zachytenie onkologického ochorenia je navyše menej finančné náročné. Napríklad test na okultné krvácanie v stolici stojí 12 eur, zatiaľ čo liečba rozvinutého štádia rakoviny hrubého čreva a konečníka u jedného pacienta môže stáť aj viac ako 5-tisíc eur ročne.

Nutnosť pravidelných prehliadok

Dlhodobo a systematicky hovoríme o nutnosti pravidelných preventívnych prehliadok, pretože jedno euro investované do prevencie ušetrí 4 eurá vynaložené na liečbu. Ušetrené peniaze dokážeme investovať naspäť do poistencov napríklad v podobe rozšírenia preventívnych vyšetrení, uhradenia drahých inovatívnych liekov či na nové liečebné postupy a metódy,“ uviedla podpredsedníčka predstavenstva VšZP Beata Havelková.

Ako doplnila, pravidelné preventívne prehliadky majú potenciál nielen na zníženie úmrtnosti na najčastejšie civilizačné ochorenia, ale aj zlepšenie všetkých ukazovateľov zdravotného stavu obyvateľstva.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.