Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Preležaniny imobilný pacient
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
21. novembra 2021 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Až 33 percent imobilných pacientov má preležaniny, dá sa im predchádzať

U ľudí s chronickými preležaninami je zaznamenaná až štvornásobne vyššia úmrtnosť v porovnaní s rovnakou skupinou pacientov bez poškodenia kože.

Výskyt preležanín v komunite imobilných pacientov je až na úrovni 33 percent. Odhaduje sa pritom, že komplexná starostlivosť o pacienta na lôžku môže pomôcť zamedziť vzniku dekubitov v 80 až 95 percentách prípadov.

Upozorňujú na to odborníci aj v súvislosti s narastajúcim počtom pacientov so stredne ťažkým až ťažkým priebehom ochorenia COVID-19, ktorí končia pripútaní k nemocničným lôžkam.

Hygiena a pomôcky

V rámci prevencie je preto nevyhnutné dbať na polohovanie a použitie antidekubitných pomôcok. Zvýšená pozornosť by sa mala venovať hygiene, voľbe správnych hygienických pomôcok, ako aj výžive a hydratácii pacienta.

Ak sa preležaniny podcenia, existuje riziko, že sa v rane rozvinie infekcia, rana sa zväčší a prenikne do hlbších vrstiev kože a svalovej hmoty. Môže tak dôjsť k zničeniu tkanív až na kosť. Liečba takéhoto dekubitu je veľmi náročná.

U ľudí s chronickými preležaninami je zaznamenaná až štvornásobne vyššia úmrtnosť v porovnaní s rovnakou skupinou pacientov bez poškodenia kože. Situácia u pacientov s COVIDOM je oveľa výraznejšia v dôsledku poškodenia pľúc a následne zníženia prísunu kyslíka a živín do tkanív.

Predchádzanie ich vzniku

Napriek tomu, že vo väčšine prípadov sa dá predchádzať vzniku dekubitov, existujú aj takzvané nepreventabilné dekubity. Objavujú sa aj napriek tomu, že sú dodržané všetky preventívne opatrenia, v dôsledku vnútorných faktorov organizmu, ktorým nie je možné zabrániť.

Liečba dekubitov je však náročná a komplikuje ju nielen vek pacienta a všeobecne zlý zdravotný stav spôsobený chronickými ochoreniami, ale aj častá prítomnosť nekrózy a baktérií v rane. Liečbu sťažuje aj hĺbka dekubitárneho vredu a jeho tvar,” vysvetlila odborníčka z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Beáta Grešš Halász.

Sledujte novinky zo Zdravotníctva na Zdravotnícke správy - Zdravoteka.sk, Farmaceuti na Slovensku - Zdravoteka.sk, Zdravotné sestry - Zdravoteka.sk, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Bezplatné novinky zo Zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.