Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Očkovanie vakcina koronavirus
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: AP Photo/Charlie Neibergall
20. augusta 2021 Lieky a liečivá od Zdravotnickespravy.skSITA

Banskobystrický kraj prichádza s mobilným očkovaním v najmenej zaočkovaných obciach aj školách

Mobilné očkovacie jednotky BBSK sa ešte v auguste vyberú cielene aj do obcí, ktoré patria k tým s najnižšou zaočkovanosťou v rámci kraja.

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) rozbieha mimoriadne mobilné očkovanie proti ochoreniu COVID-19 v desiatich najmenej zaočkovaných obciach kraja, ktoré sú v okresoch Rimavská Sobota, Revúca a Lučenec.

V súvislosti so začiatkom školského roka tiež organizuje od 13. septembra očkovanie priamo v 60 stredných školách vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Ako dnes uviedol podpredseda BBSK Ondrej Lunter, cieľom je zvýšiť čísla zaočkovanosti tam, kde sú najhoršie a zabrániť dlhodobému zatvoreniu stredných škôl.

Vakcína až do školy

Vakcínu priamo v škole takto budú môcť dostať jej zamestnanci, žiaci, ich rodinní príslušníci a vyhradené hodiny budú aj pre širokú verejnosť.

Rozhodli sme sa prísť s vakcínou priamo do stredných škôl, teda na miesta, ktoré patrili k najviac postihnutým prvou, no najmä druhou vlnou pandémie nového koronavírusu. Brány škôl zostali zatvorené dlhé mesiace a deti boli vytrhnuté z kolektívov a odkázané len na dištančné vyučovanie, bez možnosti praktického výcviku či sociálneho kontaktu. Toto sa nesmie opakovať. Zvlášť nie v čase, keď máme účinný nástroj na potlačenie vírusu v podobe očkovania,“ povedal vicežupan.

Podľa štatistík z prvej polovice augusta je aspoň jednou dávkou vakcíny v súčasnosti zaočkovaných priemerne 62 percent zamestnancov škôl v Banskobystrickom kraji. V prípade detí vo veku od 12 do 17 rokov je priemerná zaočkovanosť na úrovni 13 percent, zaočkovanosť celej populácie v kraji presahuje 35 percent.

Mobilné očkovacie jednotky

Len v našich stredných školách máme 3 200 zamestnancov a 17 525 žiakov. Ak k tomu pripočítame rodinných príslušníkov, bavíme sa asi o 38-tisíc ľuďoch, ktorých by sme očkovaním v školách chceli osloviť. O tejto aktivite sme už informovali aj riaditeľov, ktorí ju privítali a budú maximálne súčinní. Podrobné informácie dostanú aj na spoločnom osobnom stretnutí, ktoré plánujeme v budúcom týždni,“ doplnila Judita Droppová z odboru školstva Úradu BBSK.

Mobilné očkovacie jednotky BBSK sa ešte v auguste vyberú cielene aj do obcí, ktoré patria k tým s najnižšou zaočkovanosťou v rámci kraja.

Pre mimoriadne mobilné očkovanie si kraj vybral desať obcí s najhoršími číslami zaočkovanosti na svojom území, ktorými sú Barca, Cakov, Kesovce, Hostišovce, Radnovce a Sútor v Rimavskosobotskom okrese, Sása, Rybník a Nadraž v okrese Revúca a obec Lentvora v Lučeneckom okrese.

Priemerná zaočkovanosť

Priemerná zaočkovanosť prvou dávkou vakcíny v týchto obciach je na úrovni necelých sedem percent. Sú to veľmi nízke čísla, ktoré môžu mať zásadný vplyv na vývoj a opatrenia tretej vlny pandémie, najmä v okresoch Revúca a Rimavská Sobota,“ konštatoval Zlatko Kameništiak z oddelenia zdravotníctva Úradu BBSK, podľa slov ktorého záujem o očkovanie neustále klesá.

Vo veľkokapacitných očkovacích centrách BBSK dostalo doposiaľ vakcínu viac ako 177-tisíc ľudí, prostredníctvom mobilného očkovania to bolo ďalších 15-tisíc ľudí. Viac ako dve tretiny záujemcov, ktorí dnes prichádzajú do veľkokapacitných centier, tak robia bez predchádzajúcej registrácie,“ doplnil Kameništiak.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.