Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bratislavský samosprávny kraj spúšťa očkovanie detí vo veku od 5 do 11 rokov
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: AP Photo/Ana Renteria
5. januára 2022 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Bratislavský samosprávny kraj spúšťa očkovanie detí vo veku od 5 do 11 rokov

BSK upozorňuje, že pri očkovaní osôb mladších ako 18 rokov musí byť prítomný zákonný zástupca.

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) spúšťa vo štvrtok 6. januára očkovanie detí vo veku od 5 do 11 rokov proti ochoreniu COVID-19. Informovala o tom hovorkyňa BSK Lucia Forman.

Aplikuje sa typ vakcíny špeciálne schválený a určený pre túto vekovú kategóriu. Oproti štandardnej dávke pre dospelého človeka predstavuje len tretinovú dávku,“ uviedla hovorkyňa. Očkovať budú vo veľkokapacitnom očkovacom centre v Národnom futbalovom štadióne v Bratislave.

Očkovanie detí

Prvé očkovanie detí vo veku od 5 do 11 rokov začína 6. januára. „V tento deň bude samosprávny kraj očkovať výlučne deti v spomínanej vekovej kategórii a iba vopred zaregistrovaných. Prvá časť záujemcov už dostala pozvánky z Národného centra zdravotníckych organizácií (NCZI),“ upozornila Forman.

Očkovať začíname bezodkladne po tom, ako sa nám úspešne podarilo dotiahnuť všetky administratívne a zmluvné náležitosti so štátom. Tento týždeň predpokladáme, že spolu so spoločnosťou BIONT zaočkujeme všetkých, ktorí sa dosiaľ cez NCZI prihlásili do Čakárne v Bratislave. Pokračovať v očkovaní detí budeme 17. januára a potom podľa záujmu,“ upresnil riaditeľ odboru zdravotníctva BSK Tomáš Szalay.

Na odporúčanie lekára

Doposiaľ bolo očkovanie detí vo veku od 5 do 11 rokov určené len na základe odporučenia lekára pri riziku ťažkého priebehu ochorenia. Na základe schválenia Európskou liekovou agentúrou (EMA) je vakcína Comirnaty od výrobcu Pfizer/BioNTech v súčasnosti už dostupná aj pre túto vekovú kategóriu bez obmedzenia.

Zaregistrovať deti je teda možné aj bez odporúčania lekára. Registrácia na očkovanie je dostupná na stránke NCZI,“ uviedla Forman s tým, že následne bude pridelené najbližšie možné miesto a termín očkovania, ktoré budú komunikované štandardne, formou SMS a e-mailu.

BSK upozorňuje, že pri očkovaní osôb mladších ako 18 rokov musí byť prítomný zákonný zástupca. Jeho osobnú prítomnosť nahradí iba notárom overené splnomocnenie,“ uzavrela.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.