Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Podpredseda vlády, minister financií a zastupujúci minister zdravotníctva Eduard Heger (vľavo) sa zdraví zo zdravotníkom počas prehliadky novootvoreného veľkokapacitného očkovacieho centra Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) v priestoroch výstaviska Expo Center v Trenčíne. Trenčín, 20. marec 2021.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: archívne, SITA/Tomáš Somr
21. marca 2021 Zdravotné sestry od Zdravotnickespravy.skSITA

Ďalšie riadenie pandémie bude podľa sesterskej komory závisieť od toho, akú bude mať nový minister podporu

Výmena ministra negatívne ovplyvní začaté procesy a projekty ministerstva zdravotníctva, nakoľko nový minister bude zase potrebovať čas na adaptáciu.

Ďalšie riadenie pandémie bude závisieť od toho, akú bude mať nový minister zdravotníctva podporu vo vláde či u premiéra. Pre agentúru SITA to uviedla Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA).

Odchod Mareka Krajčího z funkcie bude mať podľa komory zmysel iba vtedy, ak po ňom príde minister, ktorý bude mať dostatok podpory, odvahy a sily presadiť sa v konfrontácii s premiérom, či ostatnými členmi vlády.

Sesterská komora zdôraznila, že žiadny minister doteraz nemal takú ťažkú pozíciu. Podporu pre pandemické opatrenia pritom Krajčí nenašiel ani medzi vlastnými ministrami vo vláde, či u samotného premiéra.

Odchod ministra nepomôže

Odchod ministra zdravotníctva po roku jeho pôsobenia nebol podľa SK SaPA dobrou správou. Nepomôže totiž stabilite ani rozvoju samotného rezortu.

Nakoľko časté výmeny na tejto pozícii spôsobujú, že nedokážeme presadiť žiadne zásadné zmeny, ktoré by napomohli zlepšovaniu zdravotnej starostlivosti o našich občanov. Je nám to ľúto o to viac, že ministrovi nemôžeme uprieť snahu popri riadení boja s pandémiou rozbehnúť niekoľko zásadných zmien v zdravotníctve, napríklad riešenie nedostatku zdravotníkov, projekty dlhodobej starostlivosti, či stratégie plánovania prerozdeľovania zdrojov z fondu obnovy,“ uviedla komora.

Nejde o veľký obrat

Aktuálna výmena po roku pôsobenia ministra Krajčího nebude znamenať podľa SK SaPA až taký veľký obrat. Dá sa totiž očakávať, že jeho nástupca bude politicky raziť podobné stratégie z pohľadu plnenia programového vyhlásenia vlády.

Pripomíname, že jedným z kľúčových bodov programu vlády je zlepšenie postavenia sestier a pôrodných asistentiek, k čomu sme sa vôbec nedostali,“ konštatovala sesterská komora. Negatívne však táto výmena určite ovplyvní začaté procesy a projekty ministerstva zdravotníctva, nakoľko nový minister bude zase potrebovať čas na adaptáciu.

Samozrejme, výhodou môže byť existujúci tím na ministerstve, ak bude mať nový minister záujem naďalej s ním spolupracovať a nebude meniť obsadenie jednotlivých pozícií, na čo má, samozrejme právo,“ uzavrela Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.