Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Varovanie podvod hoax stránka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
25. marca 2022 Ministerstvo zdravotníctva od Zdravotnickespravy.skSITA

Dávajte si pozor na podvodné internetové stránky ponúkajúce rôzne „zázračné“ produkty pre zdravie, varuje ministerstvo

Rezort zdravotníctva upozorňuje najmä na predaj rôznych „zázračných prípravkov“, ktoré majú rýchlo dopomôcť k zdraviu.

Na Slovensku sa rozmohli podvodné internetové stránky ponúkajúce rôzne „zázračné“ produkty, ktoré majú pomôcť zlepšiť zdravie. Upozorňuje na to Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR).

Často na zvýšenie dôveryhodnosti používajú logá a označenia štátnych inštitúcií či súkromných spoločností. Rezort zdravotníctva upozorňuje najmä na predaj rôznych „zázračných prípravkov“, ktoré majú rýchlo dopomôcť k zdraviu.

Ohrozenie zdravia

Niektoré podvodné internetové stránky, ktoré ponúkajú predaj neoverených liekov s cieľom zárobkovej činnosti, neoprávnene používajú označenia dôveryhodných zdrojov ako firma, štátna inštitúcia, alebo sa skrývajú za všeobecné pomenovania ako „vedci z prestížnej univerzity“ či fiktívne percentá účinnosti produktov. Ministerstvo zdravotníctva preto odporúča riadiť sa pravidlom „nie všetko, čo sa nachádza na internete, je pravda“,“ informoval rezort zdravotníctva.

Pri objednávke podvodného tovaru môže spotrebiteľ nielen prísť o peniaze za zbytočný a neúčinný produkt, ale ohroziť aj svoje zdravie. „Kúpu preto odporúčame dôkladne zvážiť a konzultovať so svojím ošetrujúcim lekárom alebo lekárnikom,“ zdôraznilo ministerstvo.

Overené lekárne

Ministerstvo zároveň upozorňuje, že lieky viazané na lekársky predpis sa vydávajú výhradne v lekárni na základe lekárskeho predpisu, ktorý indikuje lekár. Rovnako tak aj na kúpu voľnopredajných liekov rezort odporúča využívať iba sieť tzv. kamenných lekární alebo schválených internetových lekární.

Autorizované internetové lekárne majú na svojich stránkach znázornené zelené logo, pričom po kliknutí na logo ste automaticky presmerovaní na webovú stránku Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv, kde nájdete zoznam subjektov s povolením na internetový predaj,“ konštatuje ministerstvo.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.