Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atmosféra na odbernom mieste v obci Sedliacka Dubová, Lokca, Vavrečka a Ťapešovo na Orave počas pilotného testovania miestneho obyvateľstva v rámci operácie Spoločná zodpovednosť, týkajúcej sa celoplošného testovania Slovákov v súvislosti s ochorením COVID-19 spôsobeným koronavírusom na Slovensku. Bratislava, 25. október 2020.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, SITA/Prezídium HaZZ
22. januára 2021 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Diagnostiku na COVID-19 na Slovensku začali budovať presne pred rokom

V priebehu dvanástich dní od prvej podozrivej vzorky sa podarilo spustiť diagnostiku už aj priamo v NRC.

Diagnostiku na COVID-19 na Slovensku začali budovať presne pred rokom. Prvá podozrivá vzorka, ktorá mohla obsahovať vírus SARS-CoV-2, dorazila do Národného referenčného centra (NRC) pre chrípku 22. januára 2020.

V tomto čase sa diagnostika len pripravovala a laboratórium ešte nedokázalo vzorky spoľahlivo analyzovať. Úplne prvé vzorky tak zasielali do Charité v Berlíne, ktoré je referenčným laboratóriom pre diagnostiku koronavírusov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

V priebehu dvanástich dní od prvej podozrivej vzorky sa podarilo spustiť diagnostiku už aj priamo v NRC. V tlačovej správe to uviedla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková.

Prvé vyšetrenia

Prvýkrát sme vyšetrovali vzorky priamo u nás 3. februára. Vedeli sme, že skôr či neskôr nejakého pacienta zachytíme a ochorenie sa potvrdí aj na Slovensku,“ uviedla vedúca NRC pre chrípku Edita Staroňová. Diagnostikovať prvého pozitívneho pacienta sa v laboratóriu podarilo 6. marca 2020.

Akonáhle sme si výsledok viacnásobne potvrdili a boli si istí jeho správnosťou, nahlasovali sme to hlavnému hygienikovi. Hneď ho zaujímalo, ako sa pacient má, keďže už bol hospitalizovaný. Boli to časy, keď vzoriek nebolo tak veľa, a tak sme s týmto pacientom nakoniec telefonovali aj my. Informovali sme vtedajšieho premiéra a nasledovala tlačová správa a oznámenie verejnosti,“ opísala Staroňová.

Obrovský nápor

Takýto nápor podľa vedúcej NRC pre chrípku nikdy predtým nezažili. „Aj keď si spomenieme na pandémiu chrípky v rokoch 2009 a 2010, nebolo to ani zďaleka takéto, v porovnaní s dneškom sme diagnostikovali možno desatinu vzoriek. Vtedy chodili denne desiatky vzoriek, teraz chodia denne stovky,“ doplnila Staroňová.

Postupne sa však pridali aj prvé tri regionálne úrady v Košiciach, Trenčíne a v Banskej Bystrici. V polovici apríla sa začali angažovať aj súkromné laboratóriá.

Do diagnostiky sa zapájajú už aj regionálne úrady v Komárne, Nitre, Poprade a v Žiline.

Kľúčová úloha doktoriek

Doktorky Edita Staroňová a Elena Tichá zohrali kľúčovú úlohu v zavádzaní diagnostiky v našom laboratóriu.

Komunikovali s Berlínom a spolu s doktorkou Janou Gőczeovou z Laboratória molekulárnej diagnostiky ÚVZ SR ako prvé rozbiehali diagnostiku COVID-19 na Slovensku.

Sledujte novinky zo Zdravotníctva na Zdravotnícke správy - Zdravoteka.sk, Farmaceuti na Slovensku - Zdravoteka.sk, Zdravotné sestry - Zdravoteka.sk, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Bezplatné novinky zo Zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.