Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
lekari sestry zdravotnícki pracovníci financovanie odchod
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: AP Photo/Rebecca Blackwell
17. decembra 2021 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Do roku 2025 nám podľa NCZI bude chýbať 18 % lekárov, 15 % sestier a 11 % pôrodných asistentiek

Za túto situáciu podľa nej môže dlhodobé zlé financovanie zdravotníctva.

Do roku 2025 bude podľa štatistických údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) v systéme chýbať 17,9 % lekárov, 14,9 % zdravotných sestier a 11 % pôrodných asistentiek.

Upozornila na to v tlačovej správe Asociácia polikliník a zdravotníckych zariadení (APAZ). Za túto situáciu podľa nej môže dlhodobé zlé financovanie zdravotníctva.

Dlhy nemocníc

Štátne nemocnice ku koncu roka 2020 dlžili viac ako 911 miliónov eur, medziročne tak ich dlh narástol o takmer 100 miliónov eur. Ukazuje sa, že aj rozpočet pre rok 2021 bol nedostatočný nakoľko dlh nemocníc naďalej rastie,” uviedla asociácia.

Od 1. januára 2021 odišlo zo systému 1 501 sestier a pôrodných asistentiek. Za posledných päť rokov odišlo zo systému 1 400 lekárov. V dôchodkovom veku je na Slovensku viac ako 4-tisíc sestier a takmer tretina všeobecných lekárov. Napriek tomu sa platové podmienky nelepšia.

Kritika rozpočtu

Asociácia kritizuje schválenie rozpočtu na rok 2022. „Je pre nás preto nepochopiteľné, že v týchto náročných časoch zvyšujúcich sa cien energií, tovarov, služieb a výpadku zdravotníckych pracovníkov pritečie do oblasti verejného zdravotného poistenia v roku 2022 približne rovnaký objem finančných prostriedkov ako v roku 2021,” upozorňuje asociácia.

To podľa APAZ nie je zároveň v súlade s programovým vyhlásením vlády Slovenskej republiky na obdobie rokov 2021 až 2024.

Vláda sa v ňom zaviazala, že zlepší pracovné podmienky zdravotníkov a nastaví motivačné prostredie tak, aby pracovník v zdravotníctve zostával a aby sa vracal za prácou na Slovensko.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.