Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
lieky poistenie systém úhrad
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Gettyimages
17. júna 2021 Lieky a liečivá od Zdravotnickespravy.skSITA

Do systému úhrad od septembra prichádza päť inovatívnych liekov

Ministerstvo zdravotníctva chce touto zmenou uľahčiť vstup preukázateľne účinných inovatívnych liekov a zvýšiť dostupnosť moderných liekov.

Do systému úhrad od 1. septembra prichádza päť inovatívnych liekov. Ide o liek na rakovinu pečene, na zápalové ochorenia čreva, na reumatoidnú artritídu a dva lieky na cystickú fibrózu.

O vstupe inovatívnych liekov do slovenského systému úhrad zdravotného poistenia v stredu informovala štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva Jana Ježíková.

Ako uviedla, rezort začína s partnermi intenzívne pracovať na konkrétnom znení novely zákona. Jej cieľom je lepšie sprístupnenie takejto liečby pacientom.

Slabá dostupnosť inovatívnej liečby

Ako konštatovala Ježíková, dostupnosť inovatívnej liečby s klinickým prínosom je na Slovensku veľmi slabá. „V porovnaní s našimi susedmi, teda krajinami, ktoré majú porovnateľný ekonomický výkon ako Slovensko, sa tu za posledných 10 rokov naozaj vytvorila veľká medzera,“ konštatovala.

Ministerstvo zdravotníctva preto začína už druhý stupeň komunikácie s partnermi, ktorí určitým spôsobom zasahujú do liekovej politiky. Ide o pacientov, pacientske organizácie, zdravotné poisťovne či výrobcov originálnych a generických liekov.

Novela zákona

Prinášame už spracovanú novelu zákona aj v paragrafovom znení a začíname viesť diskusné stoly so všetkými partnermi,“ doplnila štátna tajomníčka rezortu.

Ministerstvo zdravotníctva chce touto zmenou uľahčiť vstup preukázateľne účinných inovatívnych liekov a zvýšiť dostupnosť moderných liekov. Do procesu schvaľovania výnimiek chce tiež zaviesť transparentnosť.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.