Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sestra zdravotná asistentka smutok frustrácia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
30. marca 2021 Zdravotné sestry od Zdravotnickespravy.skSITA

Exodus sestier pokračuje enormným tempom, ich komora žiada rast miezd

Príčinou enormného odchodu sestier je podľa komory aj katastrofálna situácia v nemocniciach, únava, preťaženie, vyhorenie a nízke mzdy.

Slovenskému zdravotníctvu hrozí, že vo veľmi krátkom čase príde o 20 % pracovnej sily v ošetrovateľstve. Ako upozorňuje Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek, už dnes na Slovensku chýba 15 000 sestier.

Hlavným dôvodom je vysoký vekový priemer a odchod do predčasného alebo starobného dôchodku. Príčinou enormného odchodu sestier je podľa komory aj katastrofálna situácia v nemocniciach, únava, preťaženie, vyhorenie a nízke mzdy.

Návrh sestier

Nielen pandémia, ale nečinnosť a nezáujem riešiť zlú situáciu sestier a pôrodných asistentiek na Slovensku zapríčinili to, že sme si doslova zavraždili ošetrovateľskú profesiu na Slovensku,“ konštatuje komora s tým, že okolité krajiny situáciu so sestrami začali aktívne riešiť, a to rapídnym zvýšením miezd.

Sestry preto doručili Ministerstvu zdravotníctva SR svoj návrh na aspoň čiastočné riešenie stabilizácie ošetrovateľských pracovných síl v našom systéme zdravotníctva, ktorý hovorí o zvýšení miezd.

Motivácia k návratu

Na odpoveď a jasné riešenia stále čakáme. Čakáme už 20 rokov. Môžeme konštatovať, že predstavitelia rezortu zdravotníctva a vlády stále podceňujú situáciu,“ tvrdí komora.

Slovensko sa podľa nej dostalo do stavu, ktorý môže vyriešiť len tak, že aktuálne pracovné sily v zdravotníctve zastabilizuje a bude robiť všetko pre to, aby motivovali ľudí vrátiť sa späť na Slovensko.

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek je samosprávna stavovská organizácia s celoslovenskou pôsobnosťou, ktorá združuje 40 000 sestier a pôrodných asistentiek.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.