Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lozka.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: FN TT
23. septembra 2021 Správy od Informačný servisSITA

Fakultnú nemocnicu Trnava čakajú veľké zmeny. Zlepší sa zdravotná starostlivosť, pribudnú medicínske odbory aj nové parkoviská

Počas letných mesiacov v nemocnici skúmali stav budov a medicínskych i hotelových služieb pacientom, aby naplánovali viac ako 55 najdôležitejších projektov v rámci obnovy a rozvoja.

Projekty nezastaví ani III. vlna pandémie COVID-19. Fakultná nemocnica Trnava sa na túto vlnu pripravila už vopred. V rámci Kliniky Infektológie vytvoria nový covidový pavilón, v ktorom budú lôžka napojené na kyslík. Pribudne tiež päť nových boxov pre pacientov, ktorí budú potrebovať umelú pľúcnu ventiláciu. Celkovo sa vytvorí 31 nových lôžok pre pacientov s ochorením COVID-19. Narozdiel od prvej vlny pandémie COVID-19, bielu medicínu v nemocnici rozhodne neobmedzia. Naďalej ju budú vykonávať v Pavilóne chirurgických disciplín, ktorý bol počas druhej vlny pandémie reprofilizovaný pre covidových pacientov.

Do konca roka chcú otvoriť trvalé očkovacie centrum v prízemí budovy Odboru ľudských zdrojov. Okrem neho budú v rámci budovy fungovať dve nové ambulancie pracovného lekárstva.

Vyriešia problémové parkovanie

Parkovanie vo Fakultnej nemocnici Trnava je dlhodobý problém. Súčasné vedenie pracuje na novej parkovacej politike. V nemocnici vybudujú 97 nových parkovacích miest so zatrávňovacou dlažbou v zmysle ekologických štandardov. Pri vstupoch do nemocnice pribudnú rampy. Pacienti budú mať štyri hodiny zadarmo. Cieľom vedenia je, aby v nemocnici neparkovali autá celodenne, ale aby sa parkovacie miesta uvoľnili pre potreby pacientov. Zamestnanci nemocnice budú mať parkovanie zadarmo.

Nové sociálne zariadenia na Gynekologicko-pôrodníckej klinike

V lôžkovej časti Gynekologicko-pôrodníckej kliniky zrekonštruovala sociálne zariadenia spoločnosť ISMONT. V nevyhovujúcom stave sú aj sociálne zariadenia v ambulantnej časti. S ich rekonštrukciou začne nemocnica v októbri. Okrem toho sa vymenili aj vstupné dvere do budovy. Po novom sú automatické na fotobunku, čo znižuje riziko šírenia baktérií, pretože mamičky nemusia otvárať dvere pomocou rúk. V súčasnosti vznikla v okolí budovy kliniky drevená konštrukcia, ktorá chráni zamestnancov i pacientov pred padajúcimi kachličkami.

Nadštandardné služby a nové medicínske odbory

Po nadštandardných službách je čoraz väčší dopyt. Fakultná nemocnica Trnava sa snaží rozvíjať aj v tomto smere. Nadštandardné izby sú samozrejmosťou pre rodičky v Gynekologicko-pôrodníckej klinike. Pribudnú aj ďalšie, tentoraz budú na Klinike vnútorného lekárstva. V nemocnici tiež vznikne nová a moderná kaviareň. Sprievod pacienta preto nebude musieť čakať v čakárni nemocnice, ale v kaviarni.

V rámci existujúcich kliník vzniknú nové urologické, proktologické a gastroenterologické centrá v budove Pavilónu chirurgických disciplín. Novinkou bude aj ambulancia estetickej medicíny a ambulancie pracovného lekárstva. V nemocnici pribudne aj rehabilitačné oddelenie, ktoré bude mať dve časti – ambulantnú a lôžkovú časť.

Novinky na ostatných oddeleniach

Psychiatrické oddelenie sídli v jednej z najstarších budov nemocnice. Zároveň je to posledná budova, ktorá nemá výťah. K budove bude pristavaný exteriérový výťah, ktorý zvýši komfort pacienta.

Hematologické oddelenie sídli tiež v nevyhovujúcej budove, ktorá je priestorovo nedostačujúca. Súčasné vedenie dlhší čas hľadalo vhodné priestory, aby sa mohla rozšíriť činnosť Hematologického oddelenia. Momentálne je obnova oddelenia vo fáze projektového prieskumu.

Projektová dokumentácia je hotová pre Oftalmologické oddelenie. Zlepšia sa nielen priestory, ale skvalitnia sa aj služby pacientom.

Lôžkové časti Neurologického oddelenia a Oddelenia pneumológie budú mať nové podlahy. Súčasné sú v nevyhovujúcom stave. Projekt obnovy je už na Ministerstve zdravotníctva SR a nemocnica čaká na jeho schválenie.

Informácie z nemocnice v podcaste

Zaujímavosťou je, že Fakultná nemocnica Trnava zriadila novinku – vlastný podcast, v ktorom chce pravidelne informovať zamestnancov aj pacientov o pripravovaných projektoch nemocnice. V prvej časti si moderátori Katarína Juranová a Matej Martovič pozvali riaditeľa FN Trnava Vladislava Šrojtu a riaditeľa odboru rozvoja a prevádzkových činností Ľubomíra Šimášeka. Podcast budú vydávať v pravidelných intervaloch, aby sa verejnosť dozvedela o novinkách z nemocnice od tých najkompetentnejších.

Máte sa na čo tešiť!
Informačný servis

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.