Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Therapy in a nursing home pharmacy. Female pharmacist gives therapy to a senior man who is sitting on a chair and has taken off his shirt. Vaccination, corona virus breaking news
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
21. septembra 2021 Farmaceuti od Zdravotnickespravy.skSITA

Farmaceuti sú na očkovanie v lekárňach pripravení, pre zmeny legislatívy to však bude možné najskôr o rok

V rámci Európy umožňuje očkovanie v lekárňach 17 krajín vrátane Rakúska.

Úloha farmaceutov sa v posledných rokoch mení, sú pripravení pomáhať aj s očkovaním. Na tlačovej konferencii pri príležitosti Svetového dňa lekárnikov, ktorý si pripomenieme v sobotu 25. septembra, to uviedol prezident Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) Ondrej Sukeľ.

O možnosti zaočkovať sa v lekárni v minulom týždni hovoril aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Momentálne to však neumožňuje legislatíva.

Pozícia lekární

U nás sú lekárne stále stavané do pozície logistického segmentu, ktorý má zabezpečiť dostupnosť liekov pre pacientov. V Európskej únii to už mnohé štáty dávno pochopili. Farmaceuti sú tam súčasťou edukačných programov, dlhodobej starostlivosti napríklad o starších ľudí, sú tiež súčasťou programov edukácie diabetikov, astmatikov, správneho používania zdravotníckych pomôcok, zabezpečujú tiež viaceré odborné procesy vrátane očkovania,” uviedol Sukeľ.

Práve s očkovaním proti ochoreniu COVID-19 by podľa slov ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského mohli lekárne už čoskoro pomôcť.

Komunikácia s ministerstvom

Napriek tomu, že Sukeľ pre agentúru SITA potvrdil komunikáciu s ministerstvom ohľadom tejto témy, podľa jeho slov diskutujú najmä o očkovaní proti chrípke.

V rámci Európy umožňuje očkovanie v lekárňach 17 krajín vrátane Rakúska. Podľa Sukeľa sú na zavedenie takejto možnosti pripravené aj slovenské lekárne, no prakticky tomu bráni slovenská legislatíva.

Primárne ide o kompetenčné nastavenie. My sme už ministerstvu predložili návrh konkrétnych legislatívnych úprav, ktoré je potrebné urobiť preto, aby takáto zmena bola možná,” dodal Sukeľ.

Nemajú problém očkovať

Vzhľadom na legislatívny proces by sa mohlo začať očkovať v lekárňach počas ďalšej chrípkovej sezóny, a teda v budúcom roku.

Lekárnici by nemali problém očkovať ani proti ochoreniu COVID-19, no proti koronavírusovej infekcii treba očkovať už teraz. „Procesne a vecne by sme na to pripravení boli, no dôležitý je aj legislatívny proces,” dodal na záver Sukeľ.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.