Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
farmaceuti lieky liecivá
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
21. septembra 2021 Farmaceuti od Zdravotnickespravy.skSITA

Generická preskripcia liekov by mohla ušetriť milióny eur aj z verejných zdrojov, tvrdí SLeK

Takmer 16 percent liekových interakcií patrí do kategórie závažných až fatálnych.

Medzi hlavné povinnosti lekárnikov patrí aj výber a ponuka liekov s nulovým alebo minimálnym doplatkom pre pacienta. Ušetria sa tak nielen finančné prostriedky pacienta, ale aj verejné zdroje.

Najväčšie úspory by však podľa Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) umožnila generická preskripcia liekov. Odznelo to na tlačovej konferencii pri príležitosti Svetového dňa lekárnikov, ktorý si pripomenieme v sobotu 25. septembra.

Funkčná preskripcia liekov

Ako príklad úspory môžeme uviesť liek s obsahom metamizolu. Spolu bolo vydaných 1 213 153 balení, na doplatkoch pacient zaplatil viac ako 1,795 mil. eur. Najlacnejšia alternatíva by na doplatkoch pacientov predstavovala 242 630 eur. Rozdiel je 1 552 835 eur,” uviedla viceprezidentka SLeK Miroslava Snopková.

Vyplýva to z údajov Národného centra zdravotníckych informácií za rok 2020. Funkčná generická preskripcia liekov by tak v konečnom dôsledku podľa SLeK viedla k úspore verejných financií, ako aj k lepšej dostupnosti liekov na trhu.

Úlohy lekárnikov

Úlohy lekárnikov prechádzajú v posledných rokoch intenzívnejším vývojom. Okrem bežných lekárenských služieb, ako sú výdaj čí príprava liekov alebo zabezpečenie nedostatkových či nedostupných liekov, pribúdajú do ich kompetencie nové služby orientované na pacienta.

Farmaceuti najmä sledujú liekové interakcie a problémy pacientov súvisiace s užívaním liekov, vykonávajú tiež monitoring potenciálne nevhodných liečiv.

Nevyhnutná konzultácia

Súčasné užívanie viacerých liekov pritom môže byť životu nebezpečné. Takmer 16 percent liekových interakcií patrí do kategórie závažných až fatálnych. Pri starších pacientoch je preto konzultácia s lekárnikom nevyhnutná.

Úlohy farmaceutov a fungovanie lekární by mala upraviť novela zákona o liekoch a zdravotných pomôckach, ktorú predložilo Ministerstvo zdravotníctva SR.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.