Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
VLÁDA: Rokovanie 64. schôdze vlády SR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher
8. marca 2022 Zdravotnícke zariadenia od Zdravotnickespravy.skSITA

Gynekologicko-pôrodnícka klinika v bratislavskom Ružinove sa postará o ženy z Ukrajiny

Privítajú tiež ženy z Ukrajiny, ktoré by mali záujem u nich pracovať na mieste pôrodnej asistentky, sestry alebo sanitárky.

Gynekologicko-pôrodnícka klinika v Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB) v Ružinove je pripravená postarať sa o ženy z Ukrajiny. Pri príležitosti návštevy kliniky ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským to uviedol prednosta kliniky Jozef Záhumenský.

Ako sme deklarovali pánovi ministrovi, my sme pripravení sa postarať o ženy, ktoré k nám budú chodiť vo vysokom štádiu tehotenstva z Ukrajiny,“ povedal. Ako dodal, privítajú tiež ženy z Ukrajiny, ktoré by mali záujem u nich pracovať na mieste pôrodnej asistentky, sestry alebo sanitárky.

Náročné roky

Záhumenský poznamenal, že posledné dva, tri roky boli náročné pre manažment, ale aj pre zamestnancov kliniky, ktorá má za sebou najviac pôrodov na Slovensku a zároveň aj najviac prirodzene ukončených pôrodov.

Klinika má za sebou tiež veľké množstvo onkologických operácií, ktorých bolo aj napriek COVID-19 ročne vykonaných okolo 150,“ skonštatoval prednosta. Ako dodal, za posledné tri roky evidujú 32 žien, ktoré boli COVID pozitívne, z toho bolo 22 pôrodov a okrem jedného prípadu dopadli všetky dobre.

Pozitívneho novorodenca sme mali len jedného, aj u toho bol ľahký priebeh. Ženy to zvládali veľmi dobre, ak bol ťažší priebeh, väčšinou to boli nezaočkované rodičky,“ dodal.

Lepší prístup

Ministerstvo zdravotníctva pripravilo legislatívu, ktorú poslanci v NR SR nedávno schválili a uľahčí prístup do nášho systému aj pre zdravotníkov z tretích krajín. Vďaka inštitútu dočasnej odbornej stáže sa budú môcť lekári a ďalší zdravotníci, ktorých zoznam sa rozšíril, starať o pacienta.

Stážista vykonáva odborné pracovné činnosti pod odborným dohľadom zdravotníckeho pracovníka odborne spôsobilého na výkon odborných pracovných činností v príslušnom zdravotníckom povolaní. Stáž možno vykonávať najviac 18 mesiacov bez prerušenia u jedného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Verím, že aj tento krok pomôže nemocniciam v personálnej oblasti,” priblížil minister Lengvarský.

Aktuálne v zariadeniach UNB pracuje 32 Ukrajincov na rôznych pozíciách, v ružinovskej nemocnici je ich najviac.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.