Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hygienici upozorňujú na nebezpečný výživový doplnok, obsahuje nadmerné množstvo ortuti
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
27. septembra 2021 Lieky a liečivá od Zdravotnickespravy.skSITA

Hygienici varujú pred nebezpečným výživovým doplnkom, obsahuje nadmerné množstvo ortuti

Hygienici však upozorňujú, že napriek tomu sa výživový doplnok môže stále nachádzať v obchodnej sieti na území Slovenska.

Úrad vereného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) upozorňuje na nebezpečný výživový doplnok, ktorý prekračuje povolené množstvo ortuti. ÚVZ SR to uviedol v tlačovej správe, ktorú zaslal Marek Eliáš z odboru komunikácie úradu.

Výživový doplnok Křemelina od českého výrobcu Vitatrend obsahuje na základe zistení Oddelenia chemických a fyzikálnych analýz životného a pracovného prostredia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trenčíne 95 miligramov ortuti na jeden kilogram výrobku. Maximálne povolené množstvo ortuti v podobných výrobkoch je pritom jeden miligram ortuti na kilogram výrobku.

Ako krajina pôvodu sú na obale výrobku uvedené Spojené štáty americké (USA). Príslušné orgány verejného zdravotníctva zabezpečili stiahnutie výrobku zo slovenského trhu. Výrobok zároveň nahlásili aj do Rýchleho výstražného systému pre potraviny a krmivá (RASFF).

Hygienici však upozorňujú, že napriek tomu sa výživový doplnok môže stále nachádzať v obchodnej sieti na území Slovenska. ÚVZ SR preto spotrebiteľom odporúča, aby výrobok nekupovali, už zakúpený výrobok nepoužívali, prípadne ho vrátili späť do miesta predaja.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.