Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Iniciatívu Pomôž svojej nemocnici podpísalo už viac ako 10 tisíc ľudí
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, AP Photo/Niranjan Shrestha
28. apríla 2021 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Iniciatívu Pomôž svojej nemocnici podpísalo už viac ako 10-tisíc ľudí, pridávajú sa aj ďalšie organizácie

Toto politické rozhodnutie robí z veľkej časti slovenských pacientov, ktorí majú tú smolu, že žijú v regióne s ‚neštátnou‘ nemocnicou, občanov druhej kategórie.

Iniciatívu Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) „Pomôž svojej nemocnici“ podpísalo za menej ako desať dní už viac ako 10-tisíc ľudí. Zároveň sa k nej pridávajú aj ďalšie zdravotnícke organizácie, Asociácia súkromných lekárov a Asociácia na ochranu práv pacientov.

ANS v iniciatíve žiada, aby investície z plánu obnovy boli rozdelené do nemocníc spravodlivo a na základe predchádzajúcej analýzy nemocničnej siete.

Asociácia nemocníc Slovenska podotkla, že predložený návrh plánu obnovy pre zdravotníctvo, ktorý má v stredu prerokovať vláda, je zlý a diskriminačný.

Historicky najväčšia investícia

ANS upozorňuje na to, že podľa aktuálneho nastavenia má historicky najväčšia investícia do slovenského zdravotníctva skončiť len v niektorých vybraných zariadeniach.

Pripravovaný návrh totiž nevychádza z kritéria dôležitosti a úlohy nemocníc, ale všetky prostriedky plánuje vložiť len do zariadení, ktorých zriaďovateľom je ministerstvo zdravotníctva.

Vyzývame preto vládu SR, aby prehodnotila toto politické rozhodnutie, ktoré z veľkej časti slovenských pacientov, ktorí majú tú smolu, že žijú v regióne s ‚neštátnou‘ nemocnicou, robí občanov druhej kategórie. Aj títo pacienti si zaslúžia nové alebo zrekonštruované budovy nemocníc a kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť,“ uviedol v tlačovej správe riaditeľ Kancelárie ANS Miroslav Valaštík.

Posudzovanie plánu obnovy

Asociácia nemocníc Slovenska už na tieto riziká upozornila listom aj Európsku komisiu, ktorá bude návrh plánu obnovy posudzovať. Zároveň jej poslala právnu analýzu, ktorá potvrdzuje jej závery.

Plánujeme naďalej na túto nespravodlivosť upozorňovať a podnikneme všetky dostupné kroky, aby slovenské nemocnice, zdravotníci a pacienti neprišli o túto historicky najväčšiu investíciu do slovenského zdravotníctva,“ konštatoval prezident asociácie Marián Petko.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.