Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sanitka záchranka záchranná služba
Foto: ilustračné, GettyImages
26. januára 2022 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Kabinet schválil refundáciu nákladov spojených s prevozom zosnulých COVID pacientov

Pri prevoze pacientov, ktorí ochoreniu podľahli, vznikli náklady pre pozostalých, ktoré bude štát preplácať do maximálnej výšky 1 000 eur.

Štát bude pozostalým preplácať náklady spojené s prevozom zosnulých osôb, ktoré podľahli ochoreniu COVID-19 z nemocníc mimo obvodu bydliska domov, a to do maximálnej výšky 1 000 eur. Vyplýva to z návrhu, ktorý na stredajšom rokovaní schválila vláda.

Počas druhej a tretej vlny pandémie koronavírusu boli kapacity slovenských nemocníc pre pacientov s ochorením COVID-19 naplnené a prekročili svoje limity v maximálnej možnej miere.

Z tohto dôvodu bolo potrebné v spolupráci s Operačným strediskom záchrannej zdravotnej služby zabezpečiť prevoz pacientov do nemocníc, ktoré mali k dispozícii voľné lôžka. Išlo najmä o ľudí, ktorí potrebovali podporu umelej pľúcnej ventilácie. Najkritickejšia situácia bola v regiónoch s najnižšou zaočkovanosťou.

Vysokú úmrtnosť však eviduje Ministerstvo zdravotníctva aj pri pacientoch prevezených do nemocníc mimo obvodu svojho bydliska práve z dôvodu prekročenia limitov oddelení s covidovými lôžkami v mieste bydliska.

Preto predložilo návrh refundácie transportných nákladov v súvislosti s prevozom osôb zomrelých na ochorenie COVID-19 v nemocniciach mimo obvodu svojho bydliska na rokovanie vlády.

Rodinným príslušníkom vznikol tak nárok na refundáciu nákladov spojených s prevozom s tým, že podmienkou je, že pacient musel byť prevezený do nemocnice vzdialenej minimálne 100 kilometrov od miesta bydliska. Maximálna výška refundovaných nákladov zo strany štátu je 1 000 eur.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.