Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Do očkovacej kampane Chránime našich pacientov sa zatiaľ zapojilo 300 zdravotníckych zariadení
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: AP Photo/Darko Vojinovic, File
22. októbra 2021 Lieky a liečivá od Zdravotnickespravy.skSITA

Kampaň Chránime našich pacientov má úspech, zapojilo sa do nej 300 zdravotníckych zariadení

Neočkovaní zdravotníci majú tri až štyrikrát vyššie riziko infikovania sa chrípkou ako neočkovaný, zdravý dospelý človek.

Zamestnanci troch desiatok zdravotníckych zariadení sa v priebehu tohto týždňa budú prvýkrát hromadne očkovať proti chrípke.

Zapoja sa tak do projektu Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti, ktorý je zameraný na zodpovedný prístup zdravotníckych pracovníkov k svojim pacientom.

Do kampane Chránime našich pacientov je momentálne zapojených 300 zdravotníckych zariadení z celého Slovenska.

Mali by ísť príkladom

Zdravotníci by mali byť zodpovední a ísť príkladom. Patria do špecifickej rizikovej skupiny, pracujú vo vysoko rizikovom prostredí a často s rizikovými pacientmi. Preto je dôležité, aby okrem svojho zdravia chránili aj zdravie svojich pacientov a rodín. Neočkovaní zdravotníci majú tri až štyrikrát vyššie riziko infikovania sa chrípkou ako neočkovaný, zdravý dospelý človek,“ povedal počas očkovania zdravotníkov v Nemocnici sv. Lukáša v Galante medicínsky riaditeľ siete polikliník Martin Šimo.

Naša sieťová vakcinačná kampaň proti chrípke ukázala, že sa tejto téme budeme musieť venovať dlhodobo, pretože povedomie aj samotných zdravotníkov je v tejto veci relatívne nízke,“ dodal.

Nepredvídateľná sezóna chrípky

Tohtoročná chrípková sezóna bude podľa Zuzany Kruštúfkovej, prezidentky Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti, nepredvídateľná.

Od ľudí vzhľadom na pandemickú únavu už podľa jej vyjadrenia ťažko očakávať prísne dodržiavanie odporúčaných opatrení, okrem toho bude populácia pre relatívne nízky výskyt chrípky v minulej sezóne teraz proti chrípkovým vírusom vnímavejšia.

Očkovanie proti chrípke a COVID-19

Slovenská epidemiologická a vakcinologická spoločnosť pripravila odporúčania na aplikáciu očkovacích látok proti chrípke a COVID-19 u dospelej populácie v čase chrípkovej očkovacej sezóny.

Vakcíny proti chrípke a proti COVID-19 sú obe neživé očkovacie látky. Ak sa ako prvá podá vakcína proti chrípke, očkovacia látka proti COVID-19 sa podá optimálne po 14 dňoch, z dôvodu lepšieho rozlíšenia prípadných nežiaducich účinkov. Ak sa ako prvá podá vakcína proti COVID-19, odporúča sa dodržať 14 dňový interval po ukončení celej očkovacej schémy, v prípade dvojdávkovej až po aplikácii druhej dávky vakcíny proti COVID-19. V prípade, že je očkovaná osoba vo vysokom riziku nákazy a ťažkého priebehu ochorenia COVID-19 alebo chrípky, môžu sa obe vakcíny podať s akýmkoľvek odstupom alebo súbežne, každá do iného ramena,“ povedala Zuzana Krištúfková.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.