Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Psychiatria deti pacienti univerzitna nemocnica pasteura.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com
21. apríla 2022 Zdravotnícke zariadenia od Zdravotnickespravy.skSITA

Košická nemocnica pripravila lôžka pre mladých psychiatrických pacientov

Odborníci upozorňujú na zvyšujúci sa počet suicidálnych sklonov u detí, či dokonca dokonaných samovrážd u mladistvých.

Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP) Košice vyčlenila v rámci I. psychiatrickej kliniky na Tr. SNP 20 percent svojich kapacít pre psychiatrických pacientov vo veku od 16 do 18 rokov. Informovala o tom hovorkyňa UNLP Monika Krišková.

Celkovo sme pre tínedžerov vyčlenili 14 lôžok na našej klinike. Doposiaľ v druhom najväčšom meste na Slovensku nebola pre mladých špecificky vyčlenená žiadna lôžková kapacita. Menšími stavebnými a prevádzkovými úpravami na klinike vieme zabezpečiť, aby bolo možné obmedziť kontakt detských pacientov s dospelými hospitalizovanými pacientmi,“ uviedol prednosta I. psychiatrickej kliniky UNLP Jozef Dragašek.

Individuálny liečebný plán

Mladého pacienta, ktorý bude musieť byť hospitalizovaný na reprofilizovanom lôžku, vyšetrí detský psychiater, stanoví diagnózu a vypracuje preňho individuálny liečebný plán. Následne mu na klinike poskytnú zdravotnú starostlivosť v súlade so štandardnými postupmi pre danú vekovú kategóriu.

Vyčleniť lôžka nebolo jednoduché, pretože kapacity našej kliniky sú naplno vyťažené dospelými pacientmi. Situácia sa za uplynulé dva roky vplyvom pandémie, izolácie a teraz aj novými okolnosťami na Ukrajine natoľko zhoršila, že počty psychiatrických pacientov vyžadujúcich starostlivosť nášho odboru neustále rastú,“ dodal Dragašek.

Situáciu naďalej sťažuje to, že II. psychiatrická klinika UNLP na Rastislavovej ulici slúži psychiatrickým pacientom s ochorením COVID-19 v rámci širšej regionálnej pôsobnosti.

Samovražedné sklony

UNLP Košice tak zároveň naplnila rozhodnutie ministra zdravotníctva SR Vladimíra Lengvarského, ktorý reprofilizáciu lôžok nariadil krátko pred Veľkou nocou.

Kým pred pandémiou sme denne prijali na detskej psychiatrickej ambulancii 30 – 35 pacientov, uplynulý rok stúpol tento počet na 50 denne,“ uviedla detská psychiatrička UNLP Košice a hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR Terézia Rosenbergerová. Odborníci upozorňujú aj na zvyšujúci sa počet suicidálnych sklonov u detí, či dokonca dokonaných samovrážd u mladistvých.

Je to obrovská tragédia, keď zomrie dieťa, preto je veľmi dôležité, aby sme prípadné problémy detí a mladistvých nepodceňovali a riešili ich,“ dodala Rosenbergerová.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.