Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zdravotnícky personál ošetruje pacienta s ochorením COVID-19 v Nemocnici Malacky. Bratislava, 4. február 2021.
Foto: archívne, SITA/Nemocnica Malacky
25. októbra 2021 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Krajskí poslanci v Žiline žiadajú zachovanie ústavnej zdravotnej starostlivosti minimálne ako je teraz

Zdravotnícke zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK poskytujú zdravotnú starostlivosť pre takmer 700-tisíc obyvateľov.

Zastupiteľstvo Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) sa dnes zišlo na mimoriadnom rokovaní, aby sa vyjadrilo k návrhu zákona o kategorizácii ústavnej starostlivosti z dielne ministerstva zdravotníctva.

Predsedníčka ŽSK Erika Jurinová zvolala zasadnutie krajského zastupiteľstva na základe písomnej žiadosti 23 poslancov.

V zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK sú štyri nemocnice, a to v Liptovskom Mikuláši, Čadci, Dolnom Kubíne a Trstenej, pričom niektorým z nich hrozí preradenie na najnižšiu komunitnú úroveň v nemocničnej hierarchii.

Žiadajú zachovať starostlivosť

Krajskí poslanci prijali 43 hlasmi uznesenie, v ktorom žiadajú zachovať ústavnú zdravotnú starostlivosť na území ŽSK minimálne v takom rozsahu a štruktúre ako doteraz.

Zdravotnícke zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK poskytujú zdravotnú starostlivosť pre takmer 700-tisíc obyvateľov. V našich zdravotníckych zariadeniach sa vykonáva aj vysoko špecializovaná zdravotná starostlivosť. Samotné geografické podmienky pri akomkoľvek rušení zdravotníckych zariadení by komplikovali dostupnosť zdravotnej starostlivosti,“ uviedol predkladateľ materiálu poslanec Igor Janckulík.

Konštruktívny dialóg

Nerobme reformu len pre peniaze a udržme minimálnu súčasnú úroveň zdravotnej starostlivosti a neznižujme kompetencie regionálnych nemocníc. Zlepšujme materiálno-technické zabezpečenie nemocníc a hlavne sa venujme najpálčivejšiemu problému, ktorým je nedostatok lekárov a sestričiek,“ skonštatoval v diskusii poslanec Jaroslav Rosina.

Poslanec Peter Vons sa neúspešne snažil rozšíriť uznesenie o požiadavku prijatia takej reformy zdravotníctva, ktorá bude vedená v konštruktívnom dialógu s ministerstvom zdravotníctva a s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti na základe odborných faktov a analýz vyplývajúcich z pripravovanej krajskej koncepcie zdravotnej starostlivosti ŽSK.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.