Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Odberove centrum medirex kosice.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.medirex.sk
1. februára 2021 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Laboratóriá Medirex začínajú poskytovať nové vyšetrenie, to odhalí protilátky po očkovaní

Existencia protilátok automaticky neznamená, že človek nie je šíriteľom infekcie.

Laboratóriá Medirex začínajú poskytovať nové vyšetrenie, ktoré odhalí protilátky po očkovaní proti COVIDu-19. Zaočkovaný si tak môže overiť, ako jeho organizmus zareagoval na vakcináciu.

Ako v tlačovej správe informovala manažérka odboru marketingu a komunikácie Medirexu Zuzana Čižmáriková, na vyšetrenie postačuje vzorka krvi.

Z nej v laboratóriách skúmajú protilátky triedy IgG. Vyšetrenie je zamerané na potvrdenie prítomnosti tzv. neutralizačných protilátok.

Neutralizačné protilátky

Medicínska riaditeľka laboratórií Elena Tibenská vysvetlila, že neutralizačné protilátky vznikajú po očkovaní aj po prekonaní ochorenia. Ich prítomnosť predpokladá imunitu voči ochoreniu COVID-19.

Po vakcinácii sa neutralizačné protilátky začínajú tvoriť v priebehu 10 až 14 dní od podania prvej dávky. V plnej miere sa však vytvoria až dva týždne po podaní druhej dávky očkovacej látky, preto je ideálne podstúpiť test až po uplynutí tejto doby.

Odporúčanie pre vyšetrenie

Po prekonaní ochorenia odporúčame vyšetrenie zvoliť vtedy, ak ľudia ochorenie prekonali dávnejšie, teda minimálne pred tromi až štyrmi týždňami. Respektíve, ak sa nedávno nestretli s pozitívnym pacientom,“ doplnila Tibenská.

Medirex však upozorňuje, že aj keď sa protilátky proti COVIDu-19 v organizme potvrdia, stále je potrebné dodržiavať odporúčané preventívne opatrenia. Existencia protilátok totiž automaticky neznamená, že človek nie je šíriteľom infekcie.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.