Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lekari lekarska komora zdravotníctvo
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
24. septembra 2021 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Lekári sa vďaka deklarácií zaväzujú pracovať nadčas len v medziach zákona, SLK iniciatívu podporuje

Celá aktivita je je smerovaná na skvalitnenie poskytovania zdravotnej starostlivosti pre pacienta.

Slovenská lekárska komora (SLK) podporuje iniciatívu Lekárskeho odborového združenia (LOZ), ktoré tento týždeň predstavilo deklarácie zaväzujúce lekárov pracovať nadčas iba v medziach zákona a pracovnej zmluvy.

Tieto deklarácie už podľa zástupcov LOZ podpísala rozhodujúca časť lekárov. SLK tiež na piatkovom mimoriadnom brífingu informovala, že na tvorbe deklarácie s požiadavkami stabilizácie nielen lekárov, ale všetkých zdravotníckych pracovníkov, s LOZ spolupracovala.

Pokračujúci kolaps

Lekári ďalej už nebudú ochotní sa nečinne prizerať pokračujúcemu kolapsu slovenského zdravotníctva, ktorý, ak sa niečo zásadne neudeje, skôr či neskôr znefunkční tento systém. Že je situácia skutočne vážna, o tom hovorí aj aktivita nemocničných lekárov. Ak sa ich požiadavky nebudú riešiť, lekári nedajú súhlas na ďalšie pohotovostné služby, ktoré podľa zákona môžu mať nariadené len v objeme 150 hodín ročne, a tieto sú už vo väčšine nemocníc vyčerpané,” upozornila SLK.

Zástupcovia lekárov tiež doplnili, že celá aktivita je je smerovaná na skvalitnenie poskytovania zdravotnej starostlivosti pre pacienta.

Zastať sa zdravotníkov

LOZ tvrdí, že touto aktivitou im nejde o zvyšovanie finančného ohodnotenia zdravotníckych pracovníkov. SLK však vidí v navyšovaní platov „jedinú cestu, ako udržať systém v chode a odvrátiť hroziaci personálny kolaps nášho zdravotníctva”.

Komora preto vyzvala predsedníčku zdravotného výboru NR SR Janu Bittó Cigánikovú, ale aj ostatných kompetentných, aby sa postavili na stranu zdravotníkov, a tiež pacientov, a v prichádzajúcom rozpočte vyčlenili na stabilizáciu systému potrebné finančné zdroje.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.