Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lekárne lieky molnupiravir koronavirus lieky
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
14. apríla 2022 Lieky a liečivá od Zdravotnickespravy.skSITA

Lekárne získajú 4,4 tisíca balení antivirotických liekov, tie pomáhajú aj v boji proti koronavírusu

Cieľom je zabrániť ťažkému priebehu ochorenia a hospitalizácii.

Lekárne dostanú 4 400 balení antivirotického liečiva molnupiravir, ktorý pomáha pacientom s rizikom ťažkého priebehu ochorenia COVID-19. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Dodávka posledných 4 400 balení lieku Lagevrio 200 mg je určená prioritne pre verejné lekárne, teda po predpísaní všeobecným lekárom. Na základe bilaterálnej zmluvy s výrobcom na Slovensko prišlo skoro 35-tisíc balení tohto lieku, čím sa podľa rezortu zdravotníctva naplnil vládou schválený objem.

Liek obsahujúci molnupiravir môže indikovať aj všeobecný lekár. Nárok na liek má pacient s pozitívnym výsledkom testu na COVID-19, ak je zaradený medzi osoby so zvýšeným rizikom ťažkého priebehu ochorenia. Liek sa podáva do 5 dní od nástupu symptómov. Cieľom je zabrániť ťažkému priebehu ochorenia a hospitalizácii.

Ošetrujúci lekár môže u pacienta so zvýšeným rizikom závažného priebehu ochorenia indikovať aj liek Veklury 100 mg formou ambulantnej starostlivosti.

Slovenská republika je zapojená aj do spoločného obstarávania Európskou komisiou antivirotika Paxlovid. Tento nákup sa však zatiaľ nerealizoval, pretože doteraz nebol podpísaných kontrakt medzi EK a výrobcom – spoločnosťou Pfizer-BioNTech,“ uvádza rezort zdravotníctva. Naďalej odporúča využiť očkovanie proti ochoreniu COVID-19, ktoré je stále najlacnejšou a najefektívnejšou prevenciou.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.