Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lekari zdravotníci praca štrajk pomoc
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
5. apríla 2022 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Lekárske odborové združenie vyhlásilo štrajkovú pohotovosť

Slovenské zdravotníctvo sa podľa lekárskych odborov personálne rozpadá.

  • Aktualizované 5. apríla o 17.30 hod.

Lekárske odbory vyhlásili štrajkovú pohotovosť. Na tlačovej besede to oznámil predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský.

Štrajkovou pohotovosťou chce LOZ vyvíjať tlak na vládu, aby prešla od sľubov k reálnym krokom. Zároveň sa týmto uchádzajú o podporu verejnosti, keďže slovenské zdravotníctvo sa podľa nich personálne rozpadá a lekári a sestry odchádzajú do zahraničia.

Riešenia neprichádzajú

Podľa LOZ vláda svojou nečinnosťou nedáva lekárom na výber a podmienky v zdravotníctve lekárom neumožňujú dobre sa starať o pacientov. Napriek dlhodobým upozorneniam a nespočetným rokovaniam s ministerstvom zdravotníctva a vládou konkrétne riešenia neprichádzajú.

LOZ odkázalo vláde, že časový limit uplynul, preto pristúpili k radikálnemu riešeniu. Zároveň združenie upozorňuje, že ak vláda neprinesie okamžité riešenie pre zdravotníctvo, v priebehu tohto roka môže byť chod nemocníc úplne paralyzovaný.

Dve možnosti nemocníc

Nemocnice podľa lekárskych odborov stoja pred dvomi možnosťami. Lekári buď zákonne vypovedajú nadlimitné nadčasy, v prospech ktorých sa vyjadrila väčšina nemocničných lekárov podpisom deklarácie, alebo podajú hromadné výpovede.

Výber konkrétnej možnosti ukáže výsledok celoslovenskej ankety, ktorú LOZ spúšťa v nemocniciach. LOZ však dúfa, že ani jeden scenár sa nenaplní a vláda začne riešiť problémy nemocníc.

Pracujú na zlepšeniach

Ministerstvo zdravotníctva odmieta tvrdenia LOZ o tom, že situáciu vláda SR nerieši,“ uviedlo ministerstvo zdravotníctva v reakcii na vyhlásenia LOZ a prosí všetkých lekárov, sestry a ďalších zdravotníckych pracovníkov, aby zostali pri pacientoch.

Napriek viac ako dvojročnej pandémii v súvislosti s COVID-19 odborníci v rezorte pod vedením ministra zdravotníctva SR Vladimíra Lengvarského denne pracujú na tom, aby sa stav slovenského zdravotníctva postupne zlepšoval.

Faktom však je, že nedostatok zdravotníckeho personálu je dlhoročným problémom nielen na Slovensku, ale aj v iných krajinách.

Konštruktívne rokovania

Podľa rezortu zdravotníctva boli doterajšie rokovania s LOZ konštruktívne. Čo sa týka platového ohodnotenia, spoločne so zástupcami LOZ dospeli k dohode, že do konca júna tohto roka ministerstvo nastaví riešenie, ako platy zdravotníkom na Slovensku zvýšiť.

Odborníci na ministerstve zdravotníctva pracujú na reformách a príprave investícií, aby sa slovenské zdravotníctvo mohlo uchádzať o európske peniaze z Plánu obnovy a odolnosti.

V súvislosti s vojnou na Ukrajine sme vďaka zákonu Lex Ukrajina umožnili lekárom, sestrám a ďalším zdravotníckym pracovníkom pracovať pri slovenských pacientov vďaka inštitútu dočasnej odbornej stáže takmer okamžite bez administratívnych procesov, ktoré si vyžaduje vstup do systému,“ tvrdí rezort.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.