Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Návrh na predpisovanie generík bez konkrétneho názvu lieku nemá opodstatnenie a neušetrí peniaze, tvrdí lekárska komora
Foto: ilustračné, GettyImages
11. marca 2022 Zdravotné poisťovne od Zdravotnickespravy.skSITA

Lekársku komoru a zdravotnícke organizácie znepokojuje neuzatvorenie dohody s VšZP

Rokovania so zástupcami Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) niekoľko týždňov pred skončením zmluvného vzťahu neviedli k dohode.

Slovenská lekárska komora (SLK) spolu s organizáciami Asociácia nemocníc Slovenska, Asociácia súkromných lekárov a Zdravita a Zväz ambulantných poskytovateľov so znepokojením konštatujú, že rokovania so zástupcami Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) niekoľko týždňov pred skončením zmluvného vzťahu neviedli k dohode.

Ako ďalej uviedli v spoločnom stanovisku, odmietajú také opatrenia, ktoré by mali za následok zníženie kvality a dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre pacientov v podobe úspory na liekoch a zmluvného uprednostňovania pacientov mimo využitia možnosti doplnkových ordinačných hodín.

Neprijateľné podmienky

Navrhnuté zmluvné podmienky na ďalšie obdobie sú neprijateľné. Návrh zmlúv smeruje k prehĺbeniu problémov v slovenskom zdravotníctve,“ konštatujú organizácie v spoločnom vyhlásení.

Slovenská lekárska komora požiadala Ministerstvo zdravotníctva SR o vydanie jasného usmernenia pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ako v prípade nezmluvného vzťahu pristupovať k pacientom.

V čase nevyhnutnej pomoci utečencom a v čase, keď ambulanciám a nemocniciam prudko stúpajú náklady na energie a vstupný materiál, musí štát podľa zdravotníckych organizácií prostriedky na financovanie zabezpečiť aspoň na úrovni minulého roka. „Jednoducho nie je priestor na úspory a krátenie rozpočtu,“ dodali.

Do vzťahov nevstupuje

Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová, ministerstvo do zmluvných vzťahov medzi poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a zdravotnými poisťovňami nevstupuje. Faktom však podľa nej je, že situáciu pozorne sledujú.

Ministerstvo zároveň robí všetko pre to, aby bolo v sektore toľko peňazí, koľko reálne potrebuje. Rezort preto dlhodobo pravidelne rokuje s kolegami z ministerstva financií o dofinancovaní sektora. Rokovania naďalej pokračujú,“ dodala Eliášová.

Rokovania aj v iných poisťovniach

Ako pre agentúru SITA povedala hovorkyňa VšZP Eva Peterová, rokovania o zmluvných podmienkach so zdravotníckymi organizáciami sú aj v iných poisťovniach, nielen vo VšZP.

VšZP má stále platný zmluvný vzťah s ANS aj ZAP a našim poistencom je garantované poskytovanie riadnej zdravotnej starostlivosti. Rokovania so zdravotníckymi organizáciami o nových zmluvách na ďalší rok stále prebiehajú a našim cieľom je dohodnúť sa a zabezpečiť dostupnú a kvalitnú zdravotnú starostlivosť našim poistencom a súčasne podporiť segment ústavnej i ambulantnej zdravotnej starostlivosti k efektívnemu poskytovaniu zdravotnej starostlivosti,“ povedala Peterová.

Pravidlá štátneho rozpočtu

VšZP sa však musí podľa nej správať v medziach rozpočtových pravidiel štátneho rozpočtu a úsporných opatrení a pri ich realizácii hľadajú aj súčinnosť poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

VšZP dlhodobo dáva najviac do zdravotnej starostlivosti, viac ako 97 %. Poistencov môžeme ubezpečiť, že poisťovňa za každých okolností koná v prospech garancie poskytovania kvalitnej a dostupnej zdravotnej starostlivosti,“ dodala Peterová.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.