Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nemocnice sú na COVID pacientov pripravené, lôžka sa budú v prípade zhoršenia situácie reprofilizovať v troch fázach
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: AP Photo/Francisco Seco, File
17. septembra 2021 Zdravotnícke zariadenia od Zdravotnickespravy.skSITA

Lôžka pre COVID pacientov sa budú v prípade zhoršenia situácie reprofilizovať v troch fázach

Cieľom rezortu je však najmä čo najdlhšie udržať nemocnice v štandardnom režime poskytovania zdravotnej starostlivosti.

Nemocnice sú na nápor pacientov s ochorením COVID-19 pripravené. Informovalo o tom Ministerstvo zdravotníctva SR, ktoré situáciu v nemocniciach pozorne sleduje a koordinuje.

V prípade zhoršenia epidemickej situácie je pripravená reprofilizácia lôžkového fondu v troch fázach, uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Tretia fáza by predstavovala maximálne kapacity zdravotníckych zariadení. Verím, že k tomu nepríde a aj vďaka očkovaniu sa dokážeme najhoršiemu krízovému scenáru v našich nemocniciach vyhnúť,” povedal šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Analytické odhady

Analytické odhady hovoria o tom, že koncom septembra by mohlo pribúdať 1 500 až 3 000 infikovaných koronavírusom denne. Odborníci preto odhadujú, že denne sa bude do nemocníc prijímať približne 75 až 100 pacientov.

Cieľom rezortu je však najmä čo najdlhšie udržať nemocnice v štandardnom režime poskytovania zdravotnej starostlivosti. Po celom Slovensku bude preto fungovať osem krajských koordinátorov, ktorí budú situáciu v nemocniciach v danom kraji pozorne sledovať.

V prípade zhoršenia situácie a zvýšeného počtu nakazených následne ministerstvo pristúpi k úprave podmienok zvýšením bezpečnosti a ochrany zdravia pacientov a zdravotníckych pracovníkov formou metodických usmernení a štandardných postupov.

Pripravenosť nemocnice

Momentálne najkritickejšia je epidemická situácia v okrese Bardejov. Minister preto v piatok spolu so štátnym tajomníkom Kamilom Szászom a generálnym tajomníkom služobného úradu ministerstva Petrom Ferjančíkom navštívil nemocnicu v Bardejove.

Tá je aj podľa riaditeľa nemocnice a zároveň prezidenta Asociácie nemocníc Slovenska Mariána Petka na pacientov s diagnózou COVID-19 pripravená. Rovnako pripravená je aj najväčšia nemocnica na Slovensku, a to Univerzitná nemocnica v Bratislave.

Prebehli kontroly a opravy kyslíkových rozvodov, realizovali sme opravy a údržbu priestorov využívaných pre pacientov s COVID-19,” doplnil informáciu riaditeľ zariadenia Roland Schaller.

Ambulantná starostlivosť

Čo sa týka ambulantnej starostlivosti, všetky ambulancie v súčasnosti poskytujú zdravotnú starostlivosť pacientom s osobnými ochrannými pomôckami potrebnými na zachovanie zdravia pacienta a zdravotníckeho personálu.

Ak nie je pacient očkovaný, môže lekár vzhľadom na epidemickú situáciu v danom kraji pri návšteve ambulancie požadovať test na prítomnosť koronavírusovej infekcie.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.