Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
MZ SR: Spustili skríning rakoviny krčka maternice
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Uprostred zľava: Riaditeľka Sekcie zdravotného poistenia ZP Union Elena Májeková, generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera Martin Kultan, podpredsedníčka predstavenstva Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Beáta Havelková, prednosta Kliniky gynekologickej onkológie Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave Ladislav Masák, gynekológ národného gynekologického ústavu Oliver Sadovský, minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský, riaditeľka Národného onkologického inštitútu Mária Rečková, výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine Eva Kováčová a moderátorka Adela Vinczeová počas tlačovej besedy ministra zdravotníctva SR, odborníkov a zástupcov zdravotných poisťovní pri príležitosti spustenia skríningu rakoviny krčka maternice. Bratislava, 16. august 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel
16. augusta 2021 Zdravotné poisťovne od Zdravotnickespravy.skSITA

Ministerstvo zdravotníctva spúšťa skríning rakoviny krčka maternice

Jeho cieľom je zvýšiť účasť na preventívnych gynekologických prehliadkach, ktorá dnes nie je dostatočná.

Ministerstvo zdravotníctva SR spúšťa organizovaný skríning rakoviny krčka maternice. Jeho cieľom je zvýšiť účasť na preventívnych gynekologických prehliadkach, ktorá dnes nie je dostatočná. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský na tlačovej besede vyzval všetky ženy, aby túto možnosť využili.

Ako uviedol, prispieť tak môžu k tomu, aby sa zvýšila ich kvalita života aj zdravie celej populácie na Slovensku. Odborníci opakovane poukázali na to, že rakovina krčka maternice je ochorenie, ktorému sa dá predchádzať.

Ako rakovine krčka maternice predísť

Ako informovala riaditeľka Národného onkologického inštitútu Mária Rečková, okrem očkovania je onkologický skríning druhou možnosťou, ako rakovine krčka maternice predísť.

Cieľom skríningu je včasné vyhľadanie predrakovinových a rakovinových štádií ochorenia. Podľa Rečkovej je dôležité zabezpečiť zvýšenú účasť na onkologických skríningových programoch, lebo len tak je možné docieliť zníženie incidencie nových nádorových ochorení aj úmrtí.

Prednosta Kliniky gynekologickej onkológie Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave Ladislav Masák podotkol, že je na Slovensku ročne diagnostikovaných viac ako 600 prípadov rakoviny krčka maternice a viac ako 200 žien na toto ochorenie zomiera. Ide pritom o ženy v produktívnom veku.

Dôvodom tohto vysokého čísla je podľa neho aj to, že ženy nechodia na preventívne prehliadky. Cytologické vyšetrenie však dokáže diagnostikovať predrakovinové stavy a môže tak zabrániť tomu, aby tento stav prešiel do invazívneho karcinómu.

Pozvánka na vyšetrenie

Podpredsedníčka predstavenstva Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Beáta Havelková informovala, že pozvánku na skríningové vyšetrenie krčka maternice obdržalo už 45-tisíc poisteniek štátnej poisťovne.

Počas tohto roka poisťovňa rozpošle ešte približne 200-tisíc pozvánok, pozývané sú primárne ženy, ktoré za posledné tri roky neabsolvovali preventívnu prehliadku.

Na gynekologickej prehliadke sa však zúčastňuje len približne 37 % poisteniek VšZP. „Práve tie ženy, ktoré zanedbávajú prevenciu, má skríning osloviť, aktívne ich vyhľadávať a presvedčiť, aby sa na ňom zúčastnili,“ konštatovala Havelková.

Dôležitosť prevencie

Generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera Martin Kultan podotkol, že jedným z porazených v pandémii koronavírusu bola aj prevencia. Najväčší pokles v prevencii bol zaznamenaný práve na gynekologických ambulanciách.

Dôvera už podľa jej riaditeľa skúšala pilotný skríning. Na prehliadku poisťovňa pozvala 30-tisíc žien, zatiaľ je však úspešnosť nižšia ako pri ostatných skríningoch.

Na veľmi nízku návštevnosť preventívnych prehliadok upozornila aj riaditeľka Sekcie zdravotného poistenia zdravotnej poisťovne Union Elena Májeková. „U žien je percento návštevy na preventívnych prehliadkach oproti mužom vyššie, je to však stále malé číslo,“ konštatovala.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.