Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto razsochy zrutenie plocha pozemok vystavba projekt.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.health.gov.sk
24. mája 2021 Ministerstvo zdravotníctva od Zdravotnickespravy.skSITA

Ministerstvo zdravotníctva stále počíta s výstavbou novej nemocnice Rázsochy

Chronická zadlženosť nemocníc či kopiace sa faktúry po lehote splatnosti si podľa ministerstva vyžadujú zásah a systematické riadenie.

Ministerstvo zdravotníctva (SR) stále počíta s projektom výstavby novej nemocnice Rázsochy v Bratislave.

Ako informovala hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová, verejné obstarávanie na výber zhotoviteľa projektu Rázsochy aktuálne nie je ukončené. Proces sa nachádza vo finálnej fáze hodnotenia žiadostí.

Nová Univerzitná nemocnica v Bratislave je jednou z priorít ministerstva zdravotníctva, odborníci z ministerstva tiež plnohodnotne analyzujú trh a možnosti. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský priebežne navštevuje nemocnice a posudzuje už existujúce projekty,“ povedala Eliášová.

Chce garanciu

Predseda Dobrej voľby Tomáš Drucker vyzval ministra ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, aby garantoval, že práce na novej nemocnici výrazne zrýchlia.

Dnes je tu obrovská príležitosť Rázsochy dokončiť z európskych peňazí, ale žiaľ namiesto toho, aby začali na ministerstve poriadne makať zase hrozí, že sa to nestihne. Dnes zase počúvam reči o tom, že štát kúpi od Penty nemocnicu na Boroch,“ povedal Drucker.

Investície do zariadení

Na zdravotníctvo má ísť z plánu obnovy celkovo 1,5 miliardy eur. Z toho až 998 miliónov na výstavbu a obnovu nemocníc. „Som presvedčený, že jednou z týchto nemocníc musia byť aj Rázsochy, ktoré nevyhnutne potrebuje nielen Bratislava, ale aj celé Slovensko,“ konštatoval Drucker.

Taktiež upozornil, že zdroje z plánu obnovy sú časovo obmedzené a všetko je potrebné stihnúť za šesť rokov a to vrátane kompletnej prípravy, výstavby a rekonštrukcie nemocníc.

Pokiaľ chceme cez fond obnovy prefinancovať Rázsochy, máme na prípravu komplexnej projektovej dokumentácie iba 18 mesiacov a to je pri tak veľkom projekte veľmi na tesno,“ uzavrel Drucker.

Chronická zadlženosť nemocníc

Reštart slovenského zdravotníctva by mal zabezpečiť aj plán obnovy. „Dajú sa do pohybu reformy a investície. Úžitok z plánu obnovy tak budú mať pacienti i samotní zdravotníci bez ohľadu na to, v akej právnej forme zdravotnícke zariadenie poskytuje zdravotnú starostlivosť,“ podotkla Eliášová.

Ministerstvo priznáva, že slovenské zdravotníctvo sa dlhé roky borilo s problémami. Chronická zadlženosť nemocníc či kopiace sa faktúry po lehote splatnosti si podľa ministerstva vyžadujú zásah a systematické riadenie. „V organickom prepojení reforiem a investícií, ktoré obsahuje plán obnovy, je cesta ku kvalitnému a ekonomicky udržateľnému zdravotníctvu,“ dodala Eliášová.

Plán obnovy

Rezort zdravotníctva počíta v rámci plánu obnovy s optimalizáciou siete nemocníc, reformou prípravy investičných projektov v zdravotníctve, s centralizáciou riadenia najväčších nemocníc, s optimalizáciou siete akútnej zdravotnej starostlivosti, s novou definíciou neodkladnej zdravotnej starostlivosti či s reformou poskytovania všeobecnej starostlivosti o dospelých, deti a dorast.

Rokuje sa zároveň o ďalších zdrojoch na výstavbu zdravotníckych zariadení z nového eurofondového obdobia,“ konštatovala Eliášová.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.