Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pharmacy Drugstore: Beautiful Asian Pharmacist Uses Checkout Counter Computer, Does Inventory Checkup, Online Prescription of Medicine Packages, Drugs, Vitamin Boxes, Supplements, Health Care Products
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
17. februára 2022 Lieky a liečivá od Zdravotnickespravy.skSITA

Ministerstvo zdravotníctva upravilo pravidlá predpisovania humánnych liekov a zdravotníckych pomôcok

Odborný lekár poverenie vyznačí v elektronickom zázname o poskytnutí ambulantnej, resp. ústavnej starostlivosti alebo v lekárskej, resp. prepúšťacej správe o poskytnutej zdravotnej starostlivosti.

Ministerstvo zdravotníctva SR upravilo pravidlá predpisovania humánnych liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín.

Ide o zjednotenie výkladu a postupov predpisovania humánnych liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín všeobecnými a odbornými lekármi, ktoré sú uvedené v novele zákona o liekoch účinnej od začiatku tohto roka. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Indikovaná liečba

Platnosť odporúčaní vydaných odborným lekárom pred 1. januárom tohto roka umožňuje všeobecnému lekárovi predpisovať humánny liek, zdravotnícku pomôcku a dietetickú potravinu do platnosti odporúčania, maximálne však na 12 mesiacov.

Teda liek odporúčaný od odborného lekára v roku 2021 môže v tomto roku predpisovať všeobecný lekár.

Pri lekárskom vyšetrení je odborný lekár povinný predpísať humánny liek, zdravotnícku pomôcku alebo dietetickú potravinu, ktorých predpisovanie je viazané na odbornosť lekára, vždy po vykonaní lekárskeho vyšetrenia súvisiaceho s indikovanou liečbou.

Odborný lekár

Odborný lekár môže po vzájomnej dohode poveriť na predpisovanie iného lekára najviac na 2 mesiace aj v iných prípadoch, ako sú neprítomnosť na pracovisku alebo nefunkčnosť technických zariadení.

Odborný lekár poverenie vyznačí v elektronickom zázname o poskytnutí ambulantnej, resp. ústavnej starostlivosti alebo v lekárskej, resp. prepúšťacej správe o poskytnutej zdravotnej starostlivosti.

Poverený lekár môže byť špecialista aj všeobecný lekár. Liek od špecialistu tak môže predpisovať aj všeobecný lekár, a to po vzájomnej dohode a počas dvoch mesiacov.

Predpisovanie liekov

Pri prepustení osoby z ústavnej zdravotnej starostlivosti je predpisujúci lekár povinný predpísať humánny liek, zdravotnícku pomôcku vrátane individuálne zhotovenej zdravotníckej pomôcky a dietetickú potravinu, ktoré osobe lekár indikoval počas hospitalizácie, ich podávanie je nevyhnutné aj po prepustení z ústavnej zdravotnej starostlivosti a sú uvedené v prepúšťacej správe v počte balení potrebných na liečbu osoby v trvaní najviac na 30 dní.

V prepúšťacej správe môže byť uvedené poverenie pre všeobecného lekára, s ktorým má osoba uzatvorenú dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti na predpisovanie humánneho lieku, zdravotníckej pomôcky a dietetickej potraviny, a to najdlhšie na 6 mesiacov odo dňa prepustenia osoby z ústavnej zdravotnej starostlivosti.

Na predpísanie humánnych liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín pri prepustení osoby z nemocnice je predpisujúci lekár oprávnený písomne poveriť preskripciou aj neatestovaného lekára.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.