Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lekar doktor pocitac vysetrenie online
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
12. januára 2022 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Minulý rok lekári používali viac elektronické záznamy z vyšetrení

Elektronický záznam z vyšetrenia sa uložením stáva súčasťou systému e-zdravie.

Pandemické obdobie zvyšuje záujem o elektronické služby v zdravotníctve. Ako informuje Národné centrum zdravotníckych informácií, v minulom roku stúpol počet vytvorených elektronických záznamov z vyšetrenia na 29 061 577.

V roku 2020 ich pritom bolo 22 780 385. Dominantnú časť tvorili odborné vyšetrenia (95,57 %). Zobrazovacie vyšetrenia predstavovali z celkového počtu niečo viac ako tri percentá, najmenší podiel mali prepúšťacie správy, ktoré tvorili okolo jedného percenta.

Elektronické záznamy

Funkcia e-vyšetrenie je súčasťou elektronického zdravotníctva a predstavuje vytvorenie elektronického záznamu z vyšetrenia, ktorý je podpísaný elektronickým preukazom zdravotníckeho pracovníka.

Elektronický záznam z vyšetrenia sa uložením stáva súčasťou systému e-zdravie. Do neho sú ukladané záznamy z odborného vyšetrenia, prepúšťacie správy, popisy zo zobrazovacieho zariadenia (RTG, MR a iné) či výmenné lístky viazané na odborné vyšetrenie.

Prístup k dokumentácií

Všeobecný lekár má prístup k celej zdravotnej dokumentácii pacienta, okrem záznamov vytvorených lekárom v špecializačnom odbore psychiatria alebo klinická psychológia.

Naopak lekár špecialista disponuje len prístupom k informáciám o vyšetrení na základe výmenného lístku. K pacientskemu sumáru má lekár – špecialista prístup na základe rodného čísla a po podpise informovaného súhlasu.

Taktiež môže pristupovať k celej pacientovej zdravotnej dokumentácii, len na základe udelenia súhlasu zo stany samotného pacienta.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.