Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
tehotenstvo plodnost liecba umele oplodnenie dieťa
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
27. novembra 2021 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Na Slovensku by ako darca spermií prešiel iba zhruba každý desiaty chlap, ukázali štatistiky

Odhaduje sa, že na Slovensku je neplodných 15 % až 20 % párov. Páry tak často volia umelé oplodnenie.

Podľa dostupných štatistík by na Slovensku ako darca spermií prešiel iba zhruba každý desiaty chlap. Kvalita ich spermiogramu sa za posledných 50 rokov zhoršila o viac než 100 %. Informovala o tom v tlačovej správe najväčšia zdravotná poisťovňa na Slovensku.

Celkovo v posledných rokoch stúpa počet párov, ktoré majú problém splodiť dieťa prirodzenou cestou. Spúšťačom tohto problému podľa odborníkov môže byť nezdravý životný štýl, fajčenie, alkohol, málo pohybu či stres. Stále viac sa v súvislosti s touto témou skloňuje práve mužská neplodnosť.

Diagnóza neplodnosť

Tento mužský problém sa objavuje najčastejšie vo vekovej kategórii 30 až 39 rokov, no nevyhýba sa ani o dekádu mladším mužom.

Kým však v roku 2019 Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) evidovala približne 5 500 poistencov s diagnózou neplodnosť, ktorí navštívili lekára, boli hospitalizovaní alebo im bol vydaný liek prislúchajúci danej indikácii, vlani sa ich počet znížil na 4 800 a v tomto roku poklesol na 4 600 poistencov.

Úbytok poistencov s týmto problémom však nemusí kopírovať skutočnosť. Od začiatku pandémie sme svedkami celkového poklesu návštev u viacerých špecialistov, ako aj výrazne nižšieho záujmu o preventívne prehliadky. Navyše, muži majú tendenciu mužský problém odkladať a radšej o ňom nevedieť,” vysvetlila hovorkyňa poisťovne Eva Peterová.

Neplodné páry

Odhaduje sa, že na Slovensku je neplodných 15 % až 20 % párov. Na vine môže byť rovnako žena aj muž, nakoľko za neplodnosťou dvojíc je v 35 % prípadov žena, v 35 % muž. Zhruba 20 % prípadov neplodnosti je kombináciou mužských a ženských problémov.

Zvyšných 5 % prípadov neplodnosti zostáva neobjasnených. Páry tak často volia umelé oplodnenie. VšZP preplatila minulý rok 1 573 výkonov asistovanej reprodukcie 1 441 poistenkám.

Porodiť sa podarilo 404 ženám, čo predstavuje úspešnosť necelých 28 percent. Celkové náklady súvisiace s umelým oplodnením vlani poisťovňu vyšli na viac ako 1,7 milióna eur. Do tejto sumy je započítaný aj benefit do výšky 450 eur na štvrtý cyklus asistovanej reprodukcie, ktorý VšZP ponúka.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.