Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ruky bolst reuma osteoporoza
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, pixabay.com
19. októbra 2021 Lieky a liečivá od Zdravotnickespravy.skSITA

Na Slovensku za uplynulé roky klesol počet liečených pacientov s osteoporózou

Vo väčšine prípadov nepredstavuje krátkodobé odloženie liečby pre pacienta riziko.

Ročne je na Slovensku liečených približne 261-tisíc pacientov s diagnostikovanou osteoporózou. Ich počet za uplynulé roky klesol o približne 4 200. Celosvetový trend starnutia populácie napriek tomu predpokladá nárast takýchto pacientov.

Na význam včasnej diagnostiky a zahájenie liečby preto pri príležitosti nadchádzajúceho Svetového dňa osteoporózy upozornila Slovenská spoločnosť pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí.

Medzery v prevencii

Odhaliť ochorenie v skorých štádiách sa v mnohých prípadoch nedarí, a to aj napriek dobrej dostupnosti diagnostických metód. Skorým odhalením a nasadením účinnej liečby pritom lekári dokážu významne zvýšiť kvalitu života pacienta, ale aj znížiť celkovú ekonomickú záťaž.

Podľa prezidenta Slovenskej spoločnosti pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí Juraja Payera sú veľké medzery najmä v prevencii, nakoľko v praxi na prítomnosť osteoporózy často upozorní až prvá zlomenina.

Dostupnosť diagnostiky a liečby osteoporózy limituje aj situácia spôsobená ochorením COVID-19. Ak nepriaznivá epidemická situácia znemožní pacientovi absolvovať v plánovanom čase vyšetrenie alebo aplikáciu liečby v ambulancii, je podľa Payera dôležité dohodnúť sa s lekárom na ďalšom postupe. Vo väčšine prípadov nepredstavuje krátkodobé odloženie liečby pre pacienta riziko.

Riziko osteoporotickej zlomeniny

Nastaviť pacientovi liečbu a stanoviť riziko vzniku osteoporotickej zlomeniny vie lekár na základe denzitometrického vyšetrenia. „Kostná denzita dobre koreluje s rizikom fraktúry. Dokonca lepšie ako vysoký krvný tlak s cievnou mozgovou príhodou či vysoký cholesterol s infarktom myokardu,” vysvetlil viceprezident Slovenskej spoločnosti pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí Zdenko Killinger.

Riziko zlomeniny závisí od viacerých faktorov, ako sú vek, genetika alebo prítomnosť niektorých ochorení, ktoré môžu byť predpokladom pre vznik osteoporózy.

Tieto faktory sa ovplyvniť nedajú, no iné, ako napríklad fajčenie, nedostatok vápnika, vitamínu D v strave, pohybu či užívanie liekov s nepriaznivým vplyvom na stav kostí ovplyvniť vieme.

Prevencia už v detstve

Prevencia osteoporózy začína už v detstve, nakoľko výskyt tohto ochorenia nie je ojedinelý ani u detí. Najčastejšími príčinami osteoporózy v detskom veku sú poruchy výživy, metabolizmu vápnika a fosforu či deficit vitamínu D.

Rizikovými skupinami sú predovšetkým predčasne narodené deti, deti s ochorením čreva, imobilné deti, liečené kortikoidmi, deti s mentálnou anorexiou či s ochorením obličiek,” doplnila prednostka Detskej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Národného ústavu detských chorôb Bratislava Ľudmila Podracká.

Denzitometria je podľa nej vhodnou a účinnou diagnostikou metódou aj v detskom veku.

Sledujte novinky zo Zdravotníctva na Zdravotnícke správy - Zdravoteka.sk, Farmaceuti na Slovensku - Zdravoteka.sk, Zdravotné sestry - Zdravoteka.sk, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Bezplatné novinky zo Zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.