Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Najlepšiu imunitu majú ľudia po prekonaní ochorenia COVID-19 a zároveň po absolvovaní očkovania
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Steve Mellon/Pittsburgh Post-Gazette via AP
24. septembra 2021 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Najlepšia imunita je po prekonaní COVID-19 a zároveň po zaočkovaní, vysvetľuje Jarčuška

Ľudia, ktorí prekonali klinickú formu ochorenia COVID-19, posilňujúcu dávku určite nepotrebujú.

Najlepšiu imunitu majú tí, čo ochorenie COVID-19 prekonali a zároveň sa zaočkovali. V rozhovore pre internetový Denník Štandard to povedal infektológ Pavol Jarčuška. Podľa jeho názoru sa tiež nedá povedať, že samotná imunita po prekonaní ochorenia je lepšia ako vakcína. Nemusí totiž stačiť na nové varianty koronavírusu.

Imunitu získanú z vakcín však netvoria len protilátky, dôležité sú aj pamäťové bunky schopné tvoriť nové biele krvinky a potlačiť infekciu. Takáto pamäťová imunita však klesá, ak nie je podporená kontaktom s vírusom.

Práve posilňujúca dávka vakcíny podľa Jarčušku vytvára podnet, po ktorom sú pamäťové bunky schopné lepšie reagovať pri skutočnom strete s vírusom. Avšak ľudia, ktorí prekonali klinickú formu ochorenia COVID-19, posilňujúcu dávku určite nepotrebujú.

Tretia dávka

Tretiu dávku vakcíny by si však mali aplikovať starší a ťažko chorí ľudia, ktorí ani po dvoch dávkach nemajú dostatočnú imunitnú odpoveď. „Potrebujú tretiu dávku, aby bola schéma očkovania ukončená a boli plne chránení,” dodal Jarčuška.

Podľa klinických štúdií z Izraela sa dá s veľkou pravdepodobnosťou predpokladať, že tretia dávka pomôže aj takým ľuďom, ktorí na predchádzajúce dávky nereagovali dostatočne.

Prídavok vakcíny proti chrípke

Báť by sa pritom ľudia nemali ani kombinovania vakcíny proti ochoreniu COVID-19 a vakcíny proti chrípke, človek sa vie totiž nakaziť oboma vírusmi naraz. Výrobca vakcín Novavax dokonca plánuje pridať do koronavírusovej vakcíny aj vakcínu proti chrípke.

Kapacita nášho organizmu pre antigény je oveľa väčšia, uviedol Jarčuška. V súčasnosti napríklad očkujeme deti štandardne hexavakcínou, dostanú naraz šesť antigénov. Možné je tiež zaočkovať sa proti chrípke a pneumokokom naraz.

Horšia chrípková sezóna

Odborníci predpokladajú horšiu chrípkovú sezónu, ako sme zažili vlani, aj preto je vhodné absolvovať očkovanie proti chrípke. Práve september a október sú mesiace vhodné na jeho absolvovanie.

My plánujeme očkovať asi od budúceho týždňa, pretože sme zatiaľ vyťažení očkovaním proti COVIDU. Očkovacie látky proti chrípke už ale na Slovensku sú,” doplnil infektológ.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.