Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
AIDS hiv test
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Gettyimages
30. júna 2021 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Napriek koronavírusu pokračujú aj aktivity na prevenciu HIV/AIDS, za rok 2020 pribudlo 110 nových prípadov

Vírus sa za sledované obdobie vyskytol u 953 mužov a u 108 žien.

Na Slovensku v roku 2020 pribudlo 110 nových prípadov HIV infekcie, z toho 83 boli občania SR. V porovnaní s rokom 2019 počet prípadov narástol.

Vyplýva to zo Správy o plnení Národného programu prevencie HIV/AIDS v Slovenskej republike na roky 2017 – 2020 za rok 2020, ktorú na dnešnom rokovaní schválila vláda. AIDS minulý rok diagnostikovali u dvoch ďalších osôb a hlásené boli dve úmrtia pacientov s HIV.

Zasiahnutí najmä muži

Ministerstvo zdravotníctva SR konštatovalo, že od začiatku monitorovania prípadov HIV/AIDS na Slovensku v roku 1985 do konca roku 2020 bolo dokopy evidovaných 1 284 prípadov. Zasiahnutá je najmä mužská populácia.

Vírus sa za sledované obdobie vyskytol u 953 mužov a u 108 žien. HIV infekcia prešla do štádia AIDS u 129 osôb. Doteraz zomrelo s HIV 77 ľudí, z toho 58 bolo v štádiu AIDS.

Väčšina infekcií HIV bola v Slovenskej republike zaznamenaná v skupine mužov majúcich sex s mužmi a získanie nákazy homosexuálnym stykom bolo stanovené v 70 percentách prípadov,“ priblížilo. Heterosexuálny styk tvoril 20 percent prípadov infekcií. V takmer deviatich percentách nebol spôsob prenosu stanovený.

Aktivity na prevenciu

Aj počas pandémie sa pokračovalo v aktivitách na prevenciu HIV/AIDS ako je testovanie, poradenstvo, monitoring, liečba či starostlivosť o osoby s týmto vírusom. Regionálne úrady verejného zdravotníctva SR mali v čase uvoľnenia opatrení prednášky a besedy na školách.

Avšak obmedzené boli vzdelávacie programy zamerané na mládež či rovesnícke programy. Tiež bola obmedzená prevencia HIV/AIDS u obyvateľov marginalizovaných skupín a výrazne oklieštená bola aj prevencia u osôb poskytujúcich platené sexuálne služby a injekčných užívateľov drog.

Prevencia však bola zaistená u príslušníkov Ozbrojených síl SR, hasičov, záchranárov či policajtov. S prihliadnutím na situáciu bola zabezpečená aj prevencia väzňov.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.