Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Alergén breza alergia pel jasen vrba topol
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
13. apríla 2022 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Napriek výkyvom počasia čaká alergikov pokračovanie sezóny, dominovať bude peľ brezy

Množstvo peľu v ovzduší bude lokálne ovplyvňované zrážkami a nočným ochladením.

Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) v uplynulom kalendárnom týždni zaznamenal, že aj napriek výkyvom počasia, nižším teplotám či zrážkam sa peľová sezóna brezy rozbehla na celom území Slovenska. Ako ďalej hygienici informujú v tlačovej správe, peľ brezy dosiahol aj na severe vysoké denné koncentrácie.

Pokračovala peľová sezóna drevín z čeľade cyprusovité-tisovité, jaseňa, brestu, vŕby a topoľa. Zvýšili sa denné koncentrácie peľu hrabu a duba. Peľová sezóna liesky a jelše končí aj v horských oblastiach, čo sa prejavilo poklesom denných koncentrácií ich peľu do nízkych, alergiologicky nevýznamných hladín.

Najvýznamnejším a najsilnejším alergénom najbližších dní bude breza. Peľ brezy dosiahne vysoké denné koncentrácie na celom území Slovenska. „Očakávame, že vysoké denné koncentrácie dosiahne aj peľ hrabu a duba. Alergiologicky významné koncentrácie dosiahne peľ jaseňa, topoľa i drevín z čeľade cyprusovité-tisovité najmä na strednom, severnom a východnom Slovensku,“ uviedla Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici.

Koncentrácie spór húb (plesní) počas teplejších dní mierne stúpnu. Množstvo peľu v ovzduší bude lokálne ovplyvňované zrážkami a nočným ochladením.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.