Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Narodenie Hlásenie dieťaťa
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
1. apríla 2022 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Narodenie dieťaťa je už možné nahlásiť elektronicky

Elektronický systém ušetrí čas strávený na úradoch pri pridelení rodného čísla a vystavení rodného listu pre novonarodené dieťa.

Hlásenie o narodení dieťaťa a overovanie podmienok na vyplatenie príspevku pri narodení dieťaťa je možné od 1. apríla podať elektronicky. Vyplýva to z tlačovej správy Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).

NCZI spúšťa ďalšiu fázu elektronických služieb v zdravotníctve. V praxi to znamená, že zdravotnícky pracovník elektronicky zaznamená narodenie dieťaťa do informačného systému NCZI a informácia sa následne prenesie do informačného systému matrík.

Pri prepustení matky z pôrodnice vypíše ošetrujúci lekár v ezdraví NCZI aj údaje pre príspevok pri narodení dieťaťa. Elektronický systém ušetrí čas strávený na úradoch pri pridelení rodného čísla a vystavení rodného listu pre novonarodené dieťa.

Zdravotnícke zariadenia sa budú do systému pripájať postupne. V priebehu mesiaca bude služba fungovať duálne, teda aj v papierovej, aj v elektronickej forme.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.