Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pripravené nemocničné lôžka v Nemocnici Svet zdravia Galanta, ktorá prechádza do červeného režimu, čo znamená, že bude primárne poskytovať zdravotnú starostlivosť pre pacientov s ochorením COVID-19 z galantského a nitrianskeho regiónu. Galanta, 7. január 2021.
Foto: archívne, SITA/Martin Havran
20. augusta 2021 Zdravotnícke zariadenia od Zdravotnickespravy.skSITA

Návrh optimalizácie siete nemocníc komplexne nerieši najzávažnejšie problémy, zhodli sa organizácie

Zdravotnícke organizácie zhodne skonštatovali, že zdravotníctvo potrebuje zásadnú zmenu, ktorá je nevyhnutným predpokladom ďalšej konkurencieschopnosti slovenského zdravotníctva v európskom priestore.

Navrhovaný zákon o optimalizácii siete nemocníc komplexne nerieši najzávažnejšie problémy slovenského zdravotníctva. Po štvrtkovom stretnutí s predstaviteľmi zdravotníckych organizácií to uviedol prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Marian Kollár.

Okrem SLK sa na stretnutí zúčastnili zástupcovia Asociácie štátnych nemocníc (AŠN), Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) a Lekárskeho odborového združenia (LOZ). Organizácie diskutovali o predloženom návrhu zákona o optimalizácii siete nemocníc, ktorý je momentálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Zmena je nutná

Ako uviedla manažérka pre komunikáciu a médiá SLK Nancy Závodská, všetci účastníci stretnutia zhodne skonštatovali, že slovenské zdravotníctvo potrebuje zásadnú zmenu, ktorá je nevyhnutným predpokladom ďalšej konkurencieschopnosti slovenského zdravotníctva v európskom priestore.

Zároveň však potvrdili, že neboli prizvaní k tvorbe spomínaného návrhu. Diskusia prebehla až posledný mesiac.

Predložený návrh zákona komplexne nerieši najzávažnejšie problémy slovenského zdravotníctva, nereflektuje v plnej šírke súčasnú realitu a jeho aplikácia v praxi, bez zásadnej zmeny niektorých opatrení, by mohla spôsobiť až zhoršenie dostupnosti a kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti pre občanov,“ podotkol šéf lekárskej komory.

Prezentácie názorov

Každá zo strán prezentovala na stretnutí svoj názor aj výhrady k navrhovanému zákonu. Vzájomná zhoda však panovala v niektorých bodoch. Otázniky vyvoláva najmä ďalšie zabezpečenie a zlepšenie stále sa zhoršujúcej dostupnosti zdravotnej starostlivosti a jej financovanie.

Absolútna zhoda však panovala pri absencii riešenia personálnej stabilizácie zdravotníkmi, keďže návrh ministerstva nerieši kritický nedostatok zdravotníkov. Obavy vyvoláva i transformácia niektorých nemocníc.

Ďalšie diskusie

Účastníci stretnutia sa dohodli, že si ešte pred koncom termínu medzirezortného pripomienkového konania vymenia svoje pripomienky.

Po ďalšej diskusii spravia potrebné kroky, ktoré by mali prispieť k prijatiu takej legislatívy, ktorá zásadným spôsobom napomôže k efektívnemu využitiu európskych peňazí a pozitívne sa odrazí na zlepšení slovenského zdravotníctva.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.