Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
+ nemocnica hospitalizovaní reprofilizácia
Foto: AP Photo/Kyle Green, File
29. septembra 2021 Zdravotnícke zariadenia od Zdravotnickespravy.skSITA

Návrh zákona o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti vláda schválila, je súčasťou veľkej reformy zdravotníctva

Zohľadňujú sa pritom kapacitná priepustnosť, teda aby bol dostatok lekárov pre obyvateľov a miestna dostupnosť, teda čas dojazdu na úrovni okresov.

Vláda v stredu schválila návrh zákona o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti, ktorá súvisí s reformou siete poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Cieľom úpravy je primárne zvýšiť bezpečnosť pacienta a vytvoriť predpoklady na zvýšenie kvality poskytovanej ústavnej starostlivosti.

Definovanie nemocníc

Kvalita a efektívne využitie zdrojov majú byť tiež podporené vytvorením úrovní nemocníc, konkrétne budú zadefinované ako komunitná, regionálna, komplexná, koncová a národná.

Zadefinovať sa má aj rozsah poskytovanej zdravotnej starostlivosti prostredníctvom zavádzanej kategorizácie ústavnej starostlivosti, a teda aj ďalšie podmienky a pravidlá pre poskytovanie tejto starostlivosti. Sú nimi napríklad maximálne čakacie doby, minimálne počty vybraných zdravotných výkonov, ako aj indikátory kvality poskytovanej ústavnej starostlivosti.

Minimálna sieť

Zaviesť by sa mal aj nový spôsob definovania minimálnej siete poskytovateľov, ktorí prevádzkujú ambulanciu všeobecnej ambulantnej starostlivosti pre dospelých a všeobecnej ambulantnej starostlivosti pre deti a dorast.

Zohľadňujú sa pritom kapacitná priepustnosť, teda aby bol dostatok lekárov pre obyvateľov a miestna dostupnosť, teda čas dojazdu na úrovni okresov. Zavádza sa tiež nový nástroj na identifikáciu rizikových okresov, kde nie je dostatočne zabezpečená všeobecná ambulantná starostlivosť.

Špecializovaná zdravotná starostlivosť

Zmyslom úpravy tiež je, aby sa špecializovaná zdravotná starostlivosť a niektoré typy zdravotných výkonov, najmä invazívnych operačných zdravotných výkonov, koncentrovali do nemocníc, kde na ich poskytnutie majú zdravotnícki pracovníci potrebné zručnosti a skúsenosti, čím sa zabezpečí lepšia kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

V navrhovanej úprave je taktiež zefektívnený koncept zoznamu poistencov čakajúcich na poskytnutie plánovanej zdravotnej starostlivosti.

Aj ďalšie reformy

Ministerstvo zdravotníctva SR paralelne s touto reformou pripravuje aj ďalšie. Postupne sa bude riešiť akútna zdravotná starostlivosť, teda siete záchrannej zdravotnej služby, následná a dlhodobá starostlivosť a špecializovaná ambulantná starostlivosť.

Má sa tiež dokončiť implementácia zmeny financovania ústavnej starostlivosti a podporiť či zmeniť vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov.

Vyhodnotenie siete nemocníc

Zákon by mal vstúpiť do platnosti od 1. januára 2022 s výnimkou ustanovení o kategorizácii ústavnej starostlivosti pri podávaní žiadostí a vyhodnotení siete kategorizovaných nemocníc, ustanovení týkajúcich sa zoznamu čakajúcich poistencov z dôvodu nutnosti prípravy informačných systémov zdravotných poisťovní, Národného centra zdravotníckych informácií a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktoré nadobúdajú účinnosť 1. januára 2023 a okrem ustanovení týkajúcich sa povinností pri kategorizácii ústavnej starostlivosti, zrušení doterajšej koncovej siete a jej nahradením 5 sieťami nemocníc, pri ktorých sa účinnosť navrhuje na 1. januára 2024.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.