Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Narodne centrum zdravotnickych informacii.png
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Národné centrum zdravotníckych informácií. Foto: ilustračné, maps.google.com
12. apríla 2021 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

NCZI podalo trestné oznámenie pre machinácie pri verejnom obstarávaní

Dôvodom je podozrenie z porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a z machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe.

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) v pondelok podalo trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Dôvodom je podozrenie z porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a z machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe.

Tieto podozrenia vyplývajú z kontroly Úradu pre verejné obstarávanie. Ako informovala hovorkyňa NCZI Veronika Bauch, národnému centru týmto postupom vznikla reálna majetková škoda, ktorú je aktuálne náročné presne vyčísliť.

Zmluvy bez verejného obstarávania

Koncom decembra 2017 uzavrelo národné centrum dve rámcové zmluvy o poskytnutí verejných služieb. Vtedajšie vedenie NCZI uzatvorilo obe zmluvy napriamo, bez verejného obstarávania.

Tým podľa rozhodnutia Úradu pre verejné obstarávanie porušilo zákon. Výnimka, na ktorú sa NCZI spoliehalo, vyžadovala, aby bol verejný obstarávateľ telekomunikačným podnikom.

Pre tieto dve rámcové zmluvy národné centrum požiadalo a bolo aj k 2. novembru 2017 zapísané na zoznam telekomunikačných podnikov vedených Úradom pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb SR.

Podozrivé zmluvy

Existuje podozrenie, že tento „prechod na Tel-Co operátora“ bol len účelovo prispôsobený a plánovaný postup naplnenia výnimky zo zákona o verejnom obstarávaní.

Tento postup, spoločne so spôsobom uzatvorenia a nevýhodnosťou rámcových zmlúv vzbudzuje určité podozrenie. Národnému centru zdravotníckych informácií tak zo strany Úradu pre verejné obstarávanie pravdepodobne bude vyrúbená pokuta vo výške piatich percent z hodnoty poskytnutého plnenia,“ uviedla Veronika Bauch.

Náhrada škody

Ako dôsledok tohto postupu pre NCZI v súčasnej dobe vyplývajú mnohé zákonné povinnosti vzťahujúce sa na telekomunikačné podniky a regulované subjekty aj podľa zákona o kybernetickej bezpečnosti.

Národné centrum deklarovalo orgánom činným v trestnom konaní súčinnosť. NCZI je v postavení svedka – poškodeného a plánuje si v neskoršom štádiu tohto trestného konania uplatniť nárok na náhradu škody.

Vzhľadom na podanie trestného oznámenia a očakávaný začiatok konania sa Národné centrum zdravotníckych informácií k prípadu viac nebude vyjadrovať,“ uzavrela hovorkyňa NCZI.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.