Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Trnavský župan Jozef Viskupič spolu s ministrom obrany Jaroslavom Naïom, odovzdali včera zubným lekárom kontajnerovú zubnú ambulanciu, určenú pre pacientov, ktorí majú potvrdené ochorenie COVID-19. Budú objednávaní na presný čas. Trnavský samosprávny kraj (TTSK) aktuálne ako jediný kraj, má k dispozícii tento typ ambulancie, v ktorej bude poskytovaná zubná zdravotná starostlivosť. Kontajnerová ambulancia, ktorá je súčasťou vojenskej poľnej nemocnice, zapožičalo Ministerstvo obrany SR. Bratislava, 5. apríl 2020.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, SITA/TTSK
7. januára 2021 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Niektorí špecialisti si nariadenie ministerstva vysvetlili po svojom, ich ambulancie majú fungovať štandardne

Nariadenie poskytovať len neodkladnú zdravotnú starostlivosť platí pre nemocnice v zozname subjektov hospodárskej mobilizácie.

Niektorí špecialisti si nariadenie Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR vysvetlili po svojom. Jedným z opatrení rezortu, ktorým reagoval na stúpajúci počet hospitalizovaných pacientov s COVID-19, je pokyn pre vybrané nemocnice poskytovať iba neodkladnú zdravotnú starostlivosť.

Len neodkladnú starostlivosť však začala poskytovať aj časť lekárov špecialistov. Ako v tlačovej správe uviedla hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová, usmernenie sa ich ambulancií netýka a majú fungovať štandardne za dodržania protiepidemických opatrení.

Podnety od občanov

Ministerstvo podľa Eliášovej zaznamenalo viacero podnetov od občanov, ktorých ambulantní špecialisti odmietli ošetriť.

Lekári mali argumentovať tým, že v súčasnosti majú poskytovať len neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Rezort zdravotníctva upozorňuje, že toto zdôvodnenie sa nezakladá na pravde.

Upozorňujeme, že povinnosť poskytovať výlučne neodkladnú zdravotnú starostlivosť majú len nemocnice, v ich lôžkovej časti. Jednotliví ambulantní špecialisti aj v súčasnosti poskytujú pacientom komplexnú zdravotnú starostlivosť,“ vysvetlil štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Peter Stachura.

Neodkladná zdravotná starostlivosť

Nariadenie ministerstva poskytovať len neodkladnú zdravotnú starostlivosť platí pre fakultné, univerzitné a všeobecné okresné nemocnice, ktoré sú v zozname subjektov hospodárskej mobilizácie.

Rezort požiadal zdravotnícke zariadenia o preplánovanie plánovaných úkonov v prípadoch, že odsunutie zákroku nezhorší zdravotný stav pacienta.

Štandardný režim v nemocniciach pokračuje pri onkologických pacientoch alebo tých, ktorým sa v nemocniciach poskytuje dialyzačná alebo biologická liečba.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.