Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
VLÁDA: Rokovanie 38. schôdze vlády SR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher
3. novembra 2021 Ministerstvo zdravotníctva od Zdravotnickespravy.skSITA

Novela o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti má podľa ministra pomôcť s riešením personálnej krízy

Cieľom navrhovanej právnej úpravy je podľa predložených materiálov zjednodušenie prístupu k výkonu niektorých zdravotníckych povolaní.

Ministerstvo zdravotníctva SR si od vládou schválenej novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch a stavovských organizáciách v zdravotníctve sľubuje čiastočné riešenie personálnej krízy v tomto sektore.

Je to jeden z krokov, ktorý má pomôcť rýchlejšie vzdelávať a naplňovať chýbajúce miesta v zdravotníctve, uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský po stredajšom zasadnutí Vlády SR.

Dôležitá novela

Túto novelu vnímame ako veľmi dôležitú, pretože umožňuje rýchlejšie vzdelávanie našich lekárov, mení niektoré termíny na zaraďovanie do špecializačnej prípravy, uľahčuje vstup zdravotníckych pracovníkov z tretích krajín na slovenský trh, ruší niektoré povinnosti, ktoré boli potrebné pri dokazovaní dosiahnutého vzdelania,“ dodal minister.

Cieľom navrhovanej právnej úpravy je podľa predložených materiálov zjednodušenie prístupu k výkonu niektorých zdravotníckych povolaní zrušením podmienky preukazovať odbornú spôsobilosť na výkon odborných pracovných činností u zdravotníckych povolaní psychológ, logopéd, liečebný pedagóg, fyzik a laboratórny diagnostik získaním osvedčenia o príprave na výkon práce v zdravotníctve.

Precizovanie ustanovení

Ďalej sa precizujú ustanovenia týkajúce sa podmienok akreditácie študijných programov a povinností vzdelávacích ustanovizní, ktoré získali akreditáciu na uskutočňovanie študijných programov ďalšieho vzdelávania.

Upravujú sa tiež niektoré ustanovenia týkajúce sa rezidentského štúdia. Z dôvodu zjednodušenia a zrýchlenia uplatnenia zdravotníckych pracovníkov z cudziny sa upravujú podmienky overovania ovládania štátneho jazyka v rozsahu nevyhnutnom na výkon zdravotníckeho povolania.

Skracujú sa lehoty uznávania dokladov o ďalšom vzdelávaní zdravotníckych pracovníkov. Možnosť výkonu dočasnej odbornej stáže sa zároveň predlžuje aj na obdobie po ukončení krízovej situácie spôsobenej pandémiou ochorenia COVID-19.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.