Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Odberovy set protilatky koroanvirus mesto trencin.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com
28. januára 2022 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

O hromadné testovanie na protilátky prejavilo záujem 1 314 neočkovaných Trenčanov

Štúdiu v spolupráci s trenčianskou radnicou zabezpečuje Biomedicínske centrum SAV.

Do štúdie na zisťovanie prítomnosti a hladiny protilátok vytvorených voči koronavírusu sa chce zapojiť 1 314 obyvateľov Trenčína. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa mesta Erika Ságová.

Štúdiu v spolupráci s trenčianskou radnicou zabezpečuje Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied (SAV), ktoré vyhodnotí výsledky jednotlivých doručených vzoriek.

Neočkovaní a neprekonaní

Štúdia sa prioritne orientuje na ľudí, ktorí nie sú očkovaní a ešte neprekonali ochorenie COVID-19, alebo nie sú očkovaní a mali pozitívny test na koronavírus pred viac ako 60 dňami.

Mesto Trenčín vyčlenilo na celú akciu takmer 70-tisíc eur, pripravených bolo 3 300 odberových setov, a teda využitých bude z nich približne 40 percent.

V prvom kroku si budú dobrovoľníci odoberať krv z prsta samoodberom a kvapnutím na špeciálny papier, ktorý nechajú vysušiť. Po odovzdaní vzoriek potom analyzujeme kvapku suchej krvi už v našom centre, pričom o výsledkoch budeme informovať spätne prostredníctvom SMS správ a e-mailov do 14 dní,“ priblížil postup odberu Juraj Kopáček z Biomedicínskeho centra SAV.

Výsledky protilátok

V sobotu 29. januára si zaregistrovaní záujemcovia budú môcť v čase od 8.00 do 19.00 vyzdvihnúť odberové sety na štyroch miestach v Trenčíne, konkrétne v Kultúrnom centre Aktivity Juh, Dennom centre Sihoť a vo vstupných vestibuloch základných škôl Dlhé Hony a Veľkomoravská.

Na tých istých miestach potom poverení pracovníci budú preberať odovzdané vzorky 31. januára alebo 1. februára od 15.00 do 19.00 hod.

Výsledky testovania protilátok by mali byť známe do dvoch týždňov. „My v rámci štúdie poskytneme poradenstvo a Trenčania budú s nami môcť prostredníctvom našich novozriadených telefonických liniek konzultovať svoje výsledky a pýtať sa na čokoľvek, vrátane ďalšieho postupu,“ poznamenala riaditeľka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trenčíne Ľudmila Bučková.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.