Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ľudia budú na možnosť očkovania treťou dávkou upozornení SMS správou
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
10. septembra 2021 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

O možnosti očkovania treťou dávkou budete informovaní SMS správou

Ministerstvo upozorňuje, že odporúčané poradie skupín môže byť priebežne upravované.

Ľudia, ktorí budú patriť medzi úvodné priorizované skupiny, budú na možnosť zaočkovania upozornení SMS správou. Ako v tlačovej správe uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová, tieto osoby sa tak nemusia aktívne hlásiť.

Štát bude občana informovať, keď bude jeho čas na tretiu dávku vakcíny. O podrobnostiach procesu registrácie bude podľa Eliášovej rezort informovať po internom nastavení procesov.

Aplikácia tretej dávky

Aby sa mohla osoba nechať zaočkovať treťou dávkou mRNA vakcíny, od aplikovania druhej dávky vakcíny, v prípade jednodávkovej vakcíny od Johnson & Johnson od prvej dávky, musí uplynúť aspoň osem mesiacov.

Aplikovať tretiu dávku mRNA vakcíny možno plne zaočkovanej osobe, ktorá bola predtým očkovaná ktoroukoľvek vakcínou, a teda vektorovou aj mRNA vakcínou.

Odporúčané poradie

V rámci odporúčaného poradia priorizovaných skupín sa bude tretia dávka podávať najskôr zdravotníckym pracovníkom a následne imunosuprimovaným, respektíve kompromitovaným pacientom.

Tými sú napríklad pacienti s onkologickými ochoreniami, po transplantáciách, s reumatickou artritídou a podobne. Medzi priorizované skupiny ďalej patria klienti a zamestnanci zariadení sociálnych služieb, učitelia a zamestnanci škôl a školských zariadení, pacienti vo veku 60 rokov a viac a nakoniec všeobecná populácia nad 18 rokov. Ministerstvo upozorňuje, že odporúčané poradie skupín môže byť priebežne upravované.

Sprístupnením tretej dávky očkovacej látky rezort reaguje na aktuálny vývoj epidemickej situácie s cieľom čo najlepšej ochrany obyvateľstva proti ochoreniu,“ dodala hovorkyňa rezortu.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.